Ceremonie 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Ceremonie 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ptsj

Rozpoczęła się główna ceremonia 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jej bohaterami jest ok. 300 byłych więźniów. Wystąpień trojga z nich wysłuchają przedstawiciele około 50 krajów, w tym koronowane głowy i prezydenci.

Gości z całego świata, którzy przyjechali, by oddać hołd i upamiętnić ofiary obozu, powita prezydent Bronisław Komorowski.

Uroczystość odbywa się w ogromnym namiocie ustawionym przy bramie wejściowej byłego Auschwitz II-Birkenau w taki sposób, że front historycznej budowli znalazł się w jego wnętrzu.

Uroczystość potrwa półtorej godziny. Główne przesłanie wygłosi troje byłych więźniów niemieckich obozów: polscy Żydzi - mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum i Roman Kent ze Stanów Zjednoczonych, a także Polak Kazimierz Albin, deportowany do obozu w pierwszym transporcie więźniów w czerwcu 1940 r.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy ceremonii zobaczą 15-minutowy film dokumentalny przedstawiający w skondensowanej formie historię Auschwitz. To wspólny projekt Muzeum Auschwitz oraz Fundacji Shoah. Powstał specjalnie na 70. rocznicę wyzwolenia. Producentem obrazu jest amerykański reżyser Steven Spielberg, a głosu użyczyła w nim amerykańska aktorka Meryl Streep. Zawiera m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia obozu.

"To jest krótki film o historii i o wadze tego miejsca - jako miejsca historycznego, jako miejsca pamięci, ale także jako wielkiego symbolu, który pozostaje dla nas wszystkich portem, do którego przybywa młodzież z całego świata, żeby zrozumieć jakie zadania ich czekają na przyszłość. Jak mają reagować na nienawiść, rasizm, antysemityzm, na różne formy pogardy wokół siebie, w swoim własnym świecie" - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński.

Trwają rozmowy między muzeum a fundacją na temat wykorzystywania obrazu w przyszłości - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

Uroczystość zwieńczą wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów, po których byli więźniowie oraz szefowie delegacji państwowych postawią znicze na pomniku ofiar obozu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ceremonie 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.