Zamknięcie tej kopalni to ignorancja władzy

Zamknięcie tej kopalni to ignorancja władzy
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / slo

Pracownicy, mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych władz protestowali w piątek przed bramą przeznaczonej do zamknięcia kopalni Brzeszcze (Małopolskie). Demonstracja przebiegła spokojnie; policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Protestujący zgromadzili się przed bramą KWK Brzeszcze. Mieli ze sobą flagi, transparenty związkowe. Skandowali m.in. "Gdzie jest Kopacz", "Złodzieje, złodzieje".

Wśród demonstrujących była m.in. burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk, która powiedziała PAP, że jest zaskoczona rządowym planem naprawczym dla Kompanii Węglowej, zakładającym likwidację miejscowej kopalni. W tej sprawie wydała też oficjalne oświadczenie. - To decyzja dramatyczna dla gminy, dla społeczeństwa, dla osób pracujących na kopalni (…). Jednoznacznie sprzeciwiam się planom, jestem razem z załogą, która w tej chwili strajkuje w obronie swoich miejsc pracy - zaznaczyła.

- Oceniam jako arogancję władzy przedstawienie planu naprawczego w ten sposób: nie ma szczegółowych zasad, informacji, jak to ma przebiegać, tym bardziej, że program naprawczy był przedstawiany w Ministerstwie Gospodarki i był tam dobrze oceniany - dodała burmistrz.

DEON.PL POLECA

Jak przypomniała, kopalnia Brzeszcze ma przygotowany program restrukturyzacji, który od 1,5 roku był wprowadzany w życie. Według planów zakład w przyszłym roku miał osiągnąć rentowność.

Burmistrz opowiada się za włączeniem KWK Brzeszcze do jednego z koncernów energetycznych.

- Jeśliby kopalnia została przekazana, to nie byłoby problemu z jej funkcjonowaniem i rentownością. W ten sposób funkcjonuje pobliska kopalnia Janina w Libiążu (wchodzi w skład Grupy Tauron - przyp. PAP). Ma ona dużo gorsze warunki techniczne, eksploatacyjne i jakość węgla od tego, co jest w Brzeszczach - oceniła burmistrz.

W proteście przed kopalnią uczestniczył też przewodniczący rady miasta Ryszard Foks. Jak przypomniał, na piątek została zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta, na której przyjęta zostanie specjalna rezolucja w sprawie zamknięcia kopalni.

- W rezolucji wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec przedstawionego przez rząd planu naprawczego dla Kompanii Węglowej, zakładającego m.in. likwidację Kopalni Węgla Kamiennego w Brzeszczach - poinformował przewodniczący.

- Nie widzimy możliwości funkcjonowania gminy bez KWK Brzeszcze. W kopalni pracuje ponad 2 tysiące osób, z czego około 1,2 tys. to są mieszkańcy gminy, dlatego pozostawienie tych miejsc pracy ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności - zaznaczył.

Po ogłoszeniu rządowego programu w kopalni Brzeszcze rozpoczął się w środę podziemny protest. Kilkudziesięciu górników postanowiło nie wyjeżdżać na powierzchnię po zakończeniu pracy. W piątek rano na briefingu w Bytomiu szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik mówił, że pod ziemią protestowało w Brzeszczach wówczas ok. 600 pracowników (na ok. 1,3 tys. wszystkich protestujących w ten sposób w czterech przeznaczonych do likwidacji kopalniach KW). Służby kryzysowe wojewody podały, że o godz. 5. rano pod ziemią po skończonych zmianach przebywało 679 osób z kopalni Brzeszcze (na 967 we wszystkich czterech kopalniach).

Zatrudniająca średnio w 2014 r. niespełna 2,3 tys. osób kopalnia Brzeszcze to jedyny zakład KW w woj. małopolskim. Ma ona historię sięgającą początku XX w. - wydobycie ruszyło tam w 1907 r. W latach 2005-2010 kopalnia działała jako jeden połączony zakład z kopalnią Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - sprzedaną później przez Kompanię czeskiemu inwestorowi.

Bezrobocie w liczącej ok. 21,7 tys. mieszkańców gminie miejsko-wiejskiej Brzeszcze wynosiło w 2013 r. 5,2 proc., a w powiecie oświęcimskim - 7,3 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamknięcie tej kopalni to ignorancja władzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.