Podpisano ustawę o Karcie Dużej Rodziny

Podpisano ustawę o Karcie Dużej Rodziny
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o Karcie Dużej Rodziny, która uprawnia członków rodzin wielodzietnych do zniżek i ulg. To dobre, ważne dla rodzin i dla Polski rozwiązanie - podkreślił.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła także małżonka prezydenta, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, prezydencka minister Irena Wóycicka i przedstawiciele Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, w tym dzieci.

Komorowski podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do uchwalenia ustawy. Jak ocenił, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny w drodze ustawy jest "swoistym zwieńczeniem systemu, który powstawał i powstaje nadal w ramach samorządów". Prezydent dziękował m.in. inicjatorom i pomysłodawcom, premier Ewie Kopacz i ministrowi pracy i polityki społecznej oraz pracodawcom.

"Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem nadal będziemy działali na rzecz tego, by Karta Dużej Rodziny nie była dziełem zamkniętym z chwilą złożenia podpisu prezydenckiego, tylko żebyśmy się nastawili na to, że będziemy się starali ją dalej rozbudowywać" - powiedział.

DEON.PL POLECA

Prezydent ocenił, że karta jest konkretną formą pomocy ułatwiającą funkcjonowanie dużym rodzinom, "gwiazdkowym prezentem". "Czas jest świąteczny, więc można chyba ten moment i tę ustawę uznać trochę za nasz wspólny prezent złożony pod choinkę wszystkim rodzinom" - dodał.

Prezydent podziękował zebranym za uczestnictwo w poniedziałkowym spotkaniu. "Jakby nie było czas jest świąteczny i raczej inne sprawy nas wszystkich zaprzątają. A sam wiem, jak to jest w rodzinach wielodzietnych, że jest to czas wymagający wielkiej koncentracji, energii, sprzątania, pilnowania dzieci, szykowania świąt, więc w sposób szczególny dziękuję rodzinom z dużą liczbą dzieci, które chciały przyjechać do Pałacu Prezydenckiego" - powiedział.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Karta cały czas się rozwija. "Startowaliśmy pół roku temu rozporządzeniem, projektem rządowym, gdzie było kilka firm; półtora roku temu było kilkanaście samorządów. Dziś jest ponad 400 samorządów, które mają Kartę Dużej Rodziny i jest 1500 miejsc w Polsce w firmach, usługach (...) w całej Polsce" - powiedział.

Dodał, że ustawowy filar Karty Dużej Rodziny na stałe wprowadza do porządku prawnego wsparcie i szacunek dla dużej rodziny.

Za "prezent pod choinkę" dziękowała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. Podkreślała dobrą współpracę i zapał ze strony rządu, prezydenta we wprowadzaniu rozwiązań dla rodzin wielodzietnych. Wspomniała, że na rzecz inicjowania Karty w swoich środowiskach pracowały duże rodziny. "To jest pewien fenomen, że rodziny wielodzietne, które mają tak dużo pracy, tak mało czasu, tak bardzo się zaangażowały" - dodała.

Do tej pory karta funkcjonowała na mocy rządowego programu; od stycznia będzie mieć rangę ustawy.

Karty będą przysługiwały rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 - gdy się dziecko uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.

Dzięki karcie osoby z rodzin wielodzietnych otrzymają m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców; darmowe wstępy do parków narodowych.

Karta uprawnia - i po wprowadzenia ustawy dalej będzie uprawniać - do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają umowy z ministrem pracy lub wójtami. Wykaz uprawnień oraz instytucji i podmiotów je przyznających MPiPS zamieszcza na stronie internetowej. Podmioty, które przyznają zniżki, będą miały prawo posługiwać się w materiałach reklamowych oraz informacyjnych znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Według resortu pracy w program KDR zaangażowanych jest 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl. Do tej pory złożono wnioski o wydanie ok. 643 tys. KDR, z czego odebrano już blisko pół miliona.

Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób. Do tej pory - w ramach rządowego programu - ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Podpisano ustawę o Karcie Dużej Rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.