Reorganizacja w policji i nowy szef CBŚ

Reorganizacja w policji i nowy szef CBŚ
Obowiązki dyrektora CBŚ objął dotychczasowy komendant wojewódzki w Lublinie nadinsp. Igor Parfieniuk. Odwołany w czwartek dotychczasowy szef Biura nadinsp. Adam Maruszczak jest w dyspozycji komendanta głównego. (fot. PAP/Policja )
PAP / slo

Nadinsp. Igor Parfieniuk objął we wtorek po południu stanowisko dyrektora Centralnego Biura Śledczego. Tego dnia opublikowano też nowy regulamin Komendy Głównej Policji - za dwa tygodnie zacznie ona funkcjonować w nowej strukturze.

Zgodnie z nowym regulaminem biura: kryminalne, wywiadu kryminalnego oraz Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej zostaną połączone w jedną jednostkę - Biuro Służby Kryminalnej. Z połączenia dwóch biur powstanie też Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego, które ponadto przejmie od Biura Prawnego zadania związane z pozwoleniami na broń, ochronę osób i mienia i licencjami detektywa. Zakres zadań Biura Operacji Antyterrorystycznych zostanie rozszerzony o problematykę związaną z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi i jądrowymi.

Zagadnienia do tej pory realizowane przez trzy biura - kadr i szkolenia, prawne oraz ochrony informacji niejawnych - zostaną włączone do zadań gabinetu komendanta głównego. Przejmie ono też część zadań Biura Kontroli. Nowy regulamin rozszerza zadania Biura Spraw Wewnętrznych o zapobieganie, wykrywanie i ściganie sprawców niektórych przestępstw popełnionych na szkodę policji. Biuru Międzynarodowej Współpracy Policji dodano z kolei zadanie monitorowania punktów wymiany informacji z policjami innych krajów.

W nowym regulaminie zadania CBŚ uzupełniono o zwalczanie handlu ludźmi i uprowadzeń dla okupu. Wyłączenie CBŚ ze struktur KGP i przekształcenie Biura w jednostkę podobną do komend wojewódzkich ma być następnym etapem reorganizacji komendy głównej, ale żeby do tego doszło, potrzebna jest zmiana ustawy o policji (odpowiedni projekt w styczniu trafił z KGP do MSW).

DEON.PL POLECA

Nowy regulamin KGP wejdzie w życie za 14 dni. Po zmianach liczba biur KGP zmniejszy się z 18 do 12 (wliczając CBŚ). "Reformy komendy głównej domagano się przez lata tak, aby ją odbiurokratyzować, zmniejszyć liczbę biur, odchudzić. Komendant główny podjął się tego na samym początku pełnienia funkcji i to realizuje. Niestety, nie wszystkim to się podoba, ale tego typu zmiany nie zawsze powodują, że wszyscy są zadowoleni" - powiedział we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Dodał, że w najbliższym czasie zostaną wydane rozkazy personalne związane z reorganizacją.

Rzecznik poinformował też, że we wtorek po południu obowiązki dyrektora CBŚ objął dotychczasowy komendant wojewódzki w Lublinie nadinsp. Igor Parfieniuk. Odwołany w czwartek dotychczasowy szef Biura nadinsp. Adam Maruszczak jest w dyspozycji komendanta głównego. Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym komendantem wojewódzkim w Lublinie.

Sokołowski podkreślił, że nadinsp. Parfieniuk ma doświadczenie zarówno w pracy w CBŚ, jak i w kierowaniu garnizonami policji, co będzie przydatne wobec planowanych zmian w Biurze.

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to "Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji"). Obecnie w KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy ok. 2 tys. osób. Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną.

O pomyśle wydzielenia CBŚ z KGP Działoszyński mówił już na początku 2012 r., kiedy został komendantem głównym policji, zapowiadając dążenie do decentralizacji i zmniejszenia KGP. Sama reorganizacja komendy głównej rozpoczęła się w styczniu 2013 r. Wówczas Działoszyński powołał pełnomocników odpowiedzialnych za przeprowadzenie zmian.

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reorganizacja w policji i nowy szef CBŚ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.