Plenerowe Drogi Krzyżowe w mikstackiej parafii

Zobacz galerię
Plenerowe Drogi Krzyżowe w mikstackiej parafii
(Fot. Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec)
Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec/nt

Trudno wyobrazić sobie owocne przeżycie okresu Wielkiego Postu i radość wielkanocnego poranka bez nabożeństw pasyjnych. Okres Wielkiego Postu to szczególny czas, w którym wezwani jesteśmy do przemiany naszego życia. Jest to także czas, kiedy nasze myśli i wzrok częściej kierujemy ku krzyżowi, bo to właśnie na nim Jezus umarł za nasze grzechy. Szczególną okazję do rozważania męki i śmierci Pana Jezusa stwarzają nam nabożeństwa Gorzkich Żali  i Drogi Krzyżowej.

Najczęściej są one odprawiane w naszych kościołach, kaplicach, ale od pewnego czasu Drogi Krzyżowe odprawiane są w plenerze. Zabieramy krzyż i wyruszamy na ulice naszych miast, kroczymy z krzyżem Jezusa wśród łąk i pól.

Takie plenerowe Drogi Krzyżowe odprawiane są między innymi w parafii mikstackiej (diecezja kaliska). Trzykrotnie w czasie Wielkiego Postu wierni poszczególnych miejscowości wchodzących w skład parafii biorą na ramiona krzyż Jezusa i podążając drogami swoich miejscowości rozważają Mękę i śmierć  Pana Jezusa.

Niezwykły jest nastrój tych nabożeństw odprawianych w plenerze. Z jednej strony skłania do refleksji, zadumy nad wielką miłością Boga do człowieka, z drugiej są świadectwem naszej wiary, jej publicznym wyznaniem, deklaracją, że wybraliśmy Jezusa.

DEON.PL POLECA

W tym roku już po raz szósty w naszej wspólnocie parafialnej celebrowana była w plenerze Droga Krzyżowa. Jak zwykle pierwsza została odprawiona w niedzielę 30 marca o godzinie 19:00 w Mikstacie Pustkowi. W tym samym dniu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyło się przekazanie Iskry Bożego Miłosierdzia przedstawicielom władz oraz młodzieży ze wszystkich diecezji naszego kraju. W związku z tym motywem przewodnim rozważań odprawianej w tym dniu Drogi Krzyżowej było Boże Miłosierdzie.

Tak jak i w minionych latach początek i koniec Drogi Krzyżowej wyznaczały kapliczki znajdujące się w Mikstacie Pustkowiu. Pomiędzy poszczególnymi stacjami krzyż na swe ramiona brali przedstawiciele: dzieci, młodzieży, ojców, matek. Druga tegoroczna Droga Krzyżowa została odprawiona w Komorowie 6 kwietnia.

Tak jak i w Mikstacie Pustkowiu prowadziła ona między  domostwami, polami.  Rozważania tej Drogi Krzyżowej poświęcone były Kościołowi. Stanowiły doskonała okazje do refleksji nad naszą odpowiedzialnością i zaangażowaniem w życie Kościoła, który my wszyscy przecież tworzymy.

Tradycyjnie już, trzecia plenerowa Droga Krzyżowa odbyła się w piątek, tym razem 11kwietnia. Przewodniczył jej pasterz naszej wspólnoty ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który był inicjatorem plenerowych dróg krzyżowych w parafii.  Pierwsza stacja rozważana była przy kapliczce Świętego Antoniego, w miejscu, gdzie kiedyś stał krzyż wykonany przez Pawła Brylińskiego. To tu znajduje się jedno z miejsc, gdzie pochowane zostały ofiary epidemii często nawiedzającej nasze miasteczko.

Ostatnia stacja została usytuowana na Wzgórzu Cmentarnym, gdzie znajduje się miejsce szczególne dla mieszkańców Sanktuarium Świętego Rocha, który od 2007 roku jest Patronem niebieskim miasta Mikstat. Ponadto w życiu towarzyszył Mu nieustannie krzyż. Rozważania Drogi Krzyżowej dotyczyły Ojczyzny. Wybór rozważań nie był przypadkowy, wszak dzień wcześniej przeżywaliśmy 4 rocznice katastrofy smoleńskiej.

Ponadto Mikstat jest naszą " mała Ojczyzną" , za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Rozważania przy poszczególnych stacjach czytali i krzyż brali na swoje ramiona przedstawiciele harcerzy, mieszkańców rejonu V, VI, VII, VIII, IX, X, dzieci, młodzieży, matek, ojców, dziewcząt, strażaków. Tradycyjnie już przy ostatniej stacji krzyż na swoje ramiona wzięli strażacy, którzy zanieśli go przed sanktuarium. Tak jak w minionych latach zabezpieczali oni trasę drogi krzyżowej, kierując ruchem dbali o bezpieczeństwo jej uczestników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Plenerowe Drogi Krzyżowe w mikstackiej parafii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.