Cicha akceptacja przemocy

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Czwartek, 30 marca 2017, godz. 09:00
Ta historia pokazuje jak łatwo jest manipulować naszymi emocjami. Dwugłos, jaki się pojawił uczy młodych, że są bezkarni - a społeczeństwo jednocześnie oswaja z myślą, że "klaps to nie problem". W perspektywie czasu wyhodujemy sobie pokolenie, które przemoc będzie uważało za jeden z argumentów w dialogu.
więcej

Pani Europa

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Środa, 29 marca 2017, godz. 09:00
Nie bez powodu wraz z XIX-wiecznym procesem powstawania państw narodowych w Europie zrodziło się pojęcie nacjonalizmu, w ślad za którym pojawiły się najobrzydliwsze przejawy nienawiści do bliźniego legitymującego się innym paszportem czy genealogią.
więcej

Ks. Jan Kaczkowski o Bogu, który nie istnieje

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Wtorek, 28 marca 2017, godz. 09:00
W pewnym momencie wypowiedział słowa, które bardzo mnie poruszyły. Szybko wyciągnąłem z plecaka zeszyt, żeby je zanotować.
więcej

Bezdomny wyrzucony z przedsionka kościoła

s. Małgorzata Chmielewska
Poniedziałek, 27 marca 2017, godz. 09:00
Nikomu nie wadził, oprócz hm…kapłana Bożego zatroskanego widać o dobry wizerunek Kościoła i kościoła. Słusznie, przecież nie będzie nam taki świątyni bezcześcił swoim brudnym ubraniem i połamanym życiem.
więcej

Głośne "Milczenie"

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Niedziela, 26 marca 2017, godz. 09:00
Głośne, bo oczekiwane, a oczekiwane, ponieważ Martin Scorsese pół, jeśli nie całe swoje reżyserskie życie nosił się z zamiarem zrealizowania tego filmu.
więcej

Kim tak naprawdę są sodomici?

Dawid Gospodarek
Dawid Gospodarek

Sobota, 25 marca 2017, godz. 09:00
Niektórzy twierdzą, że grzech sodomski to zoofilia lub homoseksualizm. Inni twierdzą, że to po prostu określenie dla wszystkich aktów seksualnych pozamałżeńskich. Jednak Biblia i tradycja Kościoła mówi na ten temat coś zupełnie zaskakującego.
więcej

Co Kościołowi dała reformacja?

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Piątek, 24 marca 2017, godz. 09:00
Okrągła, jakkolwiek by było to już 500 lat, rocznica reformacji skłania do zadania sobie kilku pytań. Oprócz wspominania wzajemnych krzywd, rozlanej krwi, zerwanych więzów warto spytać, co nam te pół tysiąclecia dało i co możemy sobie jeszcze wzajemnie dać.
więcej

Niebieski wieloryb, czyli bez paniki i lekceważenia

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Czwartek, 23 marca 2017, godz. 09:44
Myślę, że sprawę "niebieskiego wieloryba" trzeba potraktować poważnie. Stanowi ona okazję, aby uczulić rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów na problem odpowiedzialności i prawdy w globalnej sieci. Dzieci i młodzież trzeba do korzystania z sieci przygotowywać.
więcej

Filmy o prawdziwych mężczyznach

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Środa, 22 marca 2017, godz. 09:00
Łatwo zbagatelizować oscarowe zwycięstwo "Moonlight" mówiąc, że wygrał, bo to film o czarnoskórych gejach. Tymczasem dzieło Barry'ego Jenkinsa ma w sobie bardzo uniwersalny przekaz.
więcej

Bóg, który przychodzi znienacka

Katarzyna Olubińska
Wtorek, 21 marca 2017, godz. 09:00
Pamiętam kilka takich spotkań w życiu, do których przygotowywałam się niczym panna młoda do ślubu. Scenariusz dokładnie opracowany z wyprzedzeniem. Każdy detal przestudiowany w głowie kilka razy. Wszystko miało być wielkie i ważne. Nie pamiętam, żeby którekolwiek z tych spotkań zmieniło moje życie.
więcej

Życie to nie jednorazówka

s. Małgorzata Chmielewska
s. Małgorzata Chmielewska

Poniedziałek, 20 marca 2017, godz. 09:00
Ta kobieta była wykończona, głodna i …..szczęśliwa. Jej szczęście miało źródło w radości setek upośledzonych, niezgrabnych, często zdeformowanych przez chorobę i kalectwo twarzy. To szczęście buduje cierpliwie od lat.
więcej

Bóg jest wielką, uśmiechniętą Murzynką?

Piotr Kosiarski
Piotr Kosiarski

Niedziela, 19 marca 2017, godz. 09:00
Autor tej historii był molestowany w dzieciństwie, a napisana przez niego książka miała się nigdy nie ukazać. Dziś jest światowym bestsellerem, a na ekrany kin weszła jej długo oczekiwana ekranizacja.
więcej

Ostrzeżenie od chrześcijan z Syrii

Karol Wilczyński
Karol Wilczyński

Sobota, 18 marca 2017, godz. 09:00
Mija szósty rok, od kiedy trwa konflikt w Syrii. W kraju wielokulturowym, pełnym wyznawców różnych religii. W wyniku wojny odsetek chrześcijan spadł jednak do kilku procent. Czy to samo grozi wyznawcom Chrystusa w Europie? Syryjczycy mają nam na ten temat coś do powiedzenia.
więcej

Wyzwania, które stoją przed Franciszkiem

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Piątek, 17 marca 2017, godz. 09:00
Z okazji czwartej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową próbowano lepiej lub gorzej podsumować dotychczasowe dokonania pontyfikatu papieża Franciszka. Warto przy tej okazji zastanowić się nad wyzwaniami, jakie jeszcze czekają na tego papieża "prawie z końca świata".
więcej

Centrum na peryferiach

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Czwartek, 16 marca 2017, godz. 09:00
Centrum zawsze nas pociąga. To tam dzieją się najważniejsze sprawy, tam widać istotę rzeczy. Bardzo to ludzkie… A tymczasem od czterech już lat papież Franciszek powtarza wielokrotnie, że mylimy się, skupiając naszą uwagę na centrum.
więcej

Viri probati, czyli kiedy Duch Święty czegoś żąda

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 15 marca 2017, godz. 10:00
Możliwość sprawowania Eucharystii jest dla Kościoła katolickiego sprawą fundamentalną, egzystencjalną. Niezwykle istotne jest dobre, właściwe rozeznanie, czego Duch Święty dziś i w przyszłości w tej sprawie od Kościoła żąda, o co go prosi. Dlatego wywoływanie wokół niej sensacji, paniki, nawet histerii, może się okazać egoistycznym sprzeciwem wobec Jego woli.
więcej

Życie dla Boga bez Boga?

s. Ewa Bartosiewicz RSCJ
s. Ewa Bartosiewicz RSCJ

Wtorek, 14 marca 2017, godz. 09:00
Tak łatwo nam stać się sędziami w sprawie dziewczyny, która pozwała swój były zakon., zanim jeszcze rozpoczął się proces. Jej trudna historia zasługuje na wysłuchanie, a jej serce na uleczenie z ran, które od wielu lat nie mogą się zabliźnić. Nie tylko jednak pani Małgorzata przeżywa cierpienie.
więcej

Nawigacja w świecie postprawdy

Katarzyna Nocuń
Poniedziałek, 13 marca 2017, godz. 09:00
Wykluczeni na własne życzenie łatwiej łykamy serwowaną w ładnym opakowaniu "postprawdę", która jest kolejnym słowem na określenie kłamstwa. Wydaje się nam, że w życiu poruszamy się zgodnie z mapą, na której czarne jest czarne, a białe - białe. Tymczasem kręcimy się wokół siebie.
więcej

Trzeba czasem tak niewiele, żeby zacząć

s. Małgorzata Chmielewska
Niedziela, 12 marca 2017, godz. 09:00
Wniosek z tej historii jest taki, że jeśli masz marzenia o lepszym świecie, nie rób biznes planu i nie czekaj, aż będziesz miał kasę. Wsiądź na rower i zawieź zupę. Pana Boga weź na ramę. Reszta przyjdzie z czasem.
więcej

O upadłych i "czystych" w Kościele

Henryk Pietras SJ
Henryk Pietras SJ

Sobota, 11 marca 2017, godz. 09:00
Gdy Pan Jezus nawoływał: "Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec w niebie", nie łudził się, że ludzie tak potrafią, ale wskazywał ideał, ku któremu należy zmierzać. Z doskonałości ani heroizmu nie robił też warunków przynależności do grona Jego uczniów.
więcej

Wkurzająca "Klątwa"

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Piątek, 10 marca 2017, godz. 09:00
Pal licho "Klątwę"! W końcu mało kto ją widział. Gorzej, że taką taktykę (wrzucania granatu do pokoju) stosuje się wobec nas dość często. Drażni się ludzi, wywołuje konflikty, szczuje się jednych na drugich. I zamiast rzeczowej dyskusji mamy przekrzykiwanie się, reagowanie agresją na agresję.
więcej

"Stare panny"

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Środa, 8 marca 2017, godz. 09:00
Nie raz i nie dwa przyjdzie nam pomyśleć, że Franciszek często miewa dość niewyparzony język. Wiem, że może nie wypada tak mówić o papieżu, ale nic na to nie poradzę…
więcej

Największa wojna na świecie

Wojciech Żmudziński SJ
Wojciech Żmudziński SJ

Wtorek, 7 marca 2017, godz. 09:00
Nie uczynił tego żaden wampir, nie doprowadził do tego żaden terrorysta, lecz chrześcijanin skrupulatnie przestrzegający przepisów religijnych i punktualnie stawiający się na niedzielną mszę świętą, broniący krzyża i innych religijnych gadżetów, które niegdyś były świętymi symbolami.
więcej

"Milczenie" - niewypał czy arcydzieło?

America Magazine
John Anderson
Poniedziałek, 6 marca 2017, godz. 09:00
To był chłodny, deszczowy wieczór po pokazie "Milczenia". Próbując utrzymać w sobie nastrój, w jaki ten film mnie wprowadził, zostałem zaczepiony przez innego krytyka filmowego, który twierdził, że był on zupełnym niewypałem.
więcej

Wykształciuchy w Bożym Królestwie

s. Małgorzata Chmielewska
Niedziela, 5 marca 2017, godz. 09:00
U nas uczymy się człowieczeństwa w Chrystusie, a w wersji dla niewierzących-człowieczeństwa solidarnego. Dyplom, ewentualnie, będzie po tamtej stronie.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook