Papież przyjął prezydenta Włoch

Papież przyjął prezydenta Włoch
(fot. PAP/EPA/PAOLO GIANDOTTI )
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI/ CTV/ ad

Na wyzwania związane z zagrożeniami wolności religijnej, konieczność obrony ładu moralnego i odnowy demokracji wskazał papież Franciszek przyjmując na audiencji oficjalnej prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano. W delegacji włoskiej znalazła się między innymi znana ze swych antykatolickich poglądów szefowa dyplomacji i przywódczyni radykałów, Emma Bonino.

W przemówieniu papież Franciszek przypomniał dzieje, niekiedy napiętych relacji między Włochami a Stolicą Apostolską. Podkreślił historyczną rolę Traktatów Laterańskich i podjęcia owocnej współpracy, co sprawia, że Włochy mogą być dziś wzorem dla całej rodziny narodów. Celem tej współpracy jest dobro całego społeczeństwa.

Ojciec Święty zauważył, iż obchodzimy obecnie 1700. rocznicę Edyktu Mediolańskiego, postrzeganego jako pierwszy akt potwierdzenia zasady wolności religijnej. Zaznaczył, że w dzisiejszym świecie wolność religijna jest częściej potwierdzana słowami, niż realizowana i często dochodzi do łamania tego prawa. "Poważne zamachy na to prawo podstawowe są źródłem poważnego niepokoju i powinny być przedmiotem jednomyślnych reakcji krajów całego świata, aby potwierdzić wbrew wszelkim zamachom nienaruszalną godność osoby ludzkiej. Obrona wolności religijnej i jej promocja na całym świecie jest obowiązkiem wszystkich" - stwierdził papież. Dodał, że we wspólnej trosce o to dobro tkwi między innymi gwarancja wzrostu i rozwoju całej społeczności.

Papież Franciszek przypomniał, że nie tylko Włochy, ale także wiele innych krajów przeżywa obecnie poważny kryzys, zaostrzający problemy gospodarcze i społeczne, ciążące przede wszystkim na najsłabszej warstwie społeczeństwa. Wyraził szczególny niepokój osłabieniem rodziny i więzów społecznych, zapaścią demograficzną, dominacją zysku nad pracą, niedostatecznym zwróceniem uwagi na najmłodsze pokolenie i jego formację. W tym kontekście podkreślił potrzebę umocnienia i rozwoju instytucji demokratycznych, w które ogromny wkład wnieśli także katolicy.

DEON.PL POLECA

 

Więcej »

"W czasach kryzysu, takim jak obecny jest zatem pilnie konieczne, aby mogło wzrastać, szczególnie wśród ludzi młodych, docenienie na nowo zaangażowania politycznego, oraz aby wierzący i niewierzący współpracowali w krzewieniu społeczeństwa, w którym można pokonać niesprawiedliwość a każda osoba jest przyjmowana i może wnieść swój wkład do dobra wspólnego, zgodnie ze swą godnością i wykorzystując swe umiejętności" - stwierdził Ojciec Święty. Przypomniał słowa Benedykta XVI, apelującego, aby obecny kryzys stał się okazją do braterskiego odnowienia relacji międzyludzkich. Życzył, aby naród włoski czerpiąc ze swej niezmiernie bogatej tradycji chrześcijańskiej potrafił przezwyciężać wszelkie podziały i wzrastać w sprawiedliwości i pokoju, wypełniając nadal swą szczególną rolę w kontekście europejskim oraz pośród rodziny narodów.

Po audiencji u papieża Franciszka prezydent Napolitano spotkał się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej, który przedstawił mu watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął prezydenta Włoch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.