Japonia spodziewa się wizyty papieża Franciszka

Japonia spodziewa się wizyty papieża Franciszka
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.blog.deob.pl)
KAI / ml

Japończycy mają nadzieję, że papież Franciszek odwiedzi ich kraj podczas spodziewanej w lutym 2017 r. beatyfikacji japońskiego chrześcijanina, samuraja i mistrza ceremonii parzenia herbaty Ukona Justyna Takayamy.

Beatyfikacja odbędzie się zapewne w Osace - podaje japońska gazeta "Mainichi". Wizyta papieża w Japonii odbyłaby się również w ramach obchodów 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Stolicą Apostolską.
Postawa Ukona Takayamy, pana feudalnego i chrześcijanina, który świadomie wyzbył się wszystkich swoich posiadłości, tytułów i dochodów, aby zachować wiarę w Chrystusa, budzi coraz większe zainteresowanie w Japonii i za granicą, szczególnie od 21 stycznia br., kiedy to Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła, że zaakceptowała dokumentację potrzebną do jego beatyfikacji.
Ukon Justyn Takayama, pan feudalny, który wraz z ojcem i całą rodziną w 1564 r. przyjął chrzest, pomimo trwającej wojny domowej poświęcił się ewangelizacji swoich rodaków. Kiedy w 1587 r. jego zwierzchnik, sprawujący wówczas władzę w Japonii Hideyoshi Toyotomi, zażądał od niego porzucenia wiary, Takayama odmówił i wybrał karę pozbawienia jego i całej rodziny wszystkich posiadłości, tytułów oraz dochodów. Przez 26 lat żył w gotowości oddania życia za wiarę, goszcząc wraz z rodziną na ziemiach swoich przyjaciół i pomimo zakazu władz prowadził ewangelizację.
Przygotowując się na spodziewaną wizytę papieża japońscy chrześcijanie oraz mieszkańcy miast związanych z osobą przyszłego świętego organizują spotkania, na których zgłębiają wiedzę o jego życiu i działalności. We wsi Toyono, w prefekturze Osaka, gdzie urodził się przyszły błogosławiony, działa dom kultury poświęcony jego pamięci. Mieszkańcy postawili przed nim w zeszłym roku pomnik Ukona Justyna z żoną Justyną. 
W mieście Takatsuki, koło Osaki, gdzie Takayama wybudował zamek i 12 lat mieszkał z rodziną, został wydany specjalny folder poświęcony jego działalności religijnej. W kościołach organizowane są sympozja, koncerty i spotkania. 12 czerwca w kościele Koenji w Tokio wystawiona zostanie opera pt. "Ukon Takayama - błogosławiony pan, miecz czy miłość?".
- Ukon Justyn Takayama służył prawdziwie tylko samemu Chrystusowi - powiedział gazecie "Mainichi" arcybiskup Osaki Thomas Manyo Maeda. Pan feudalny, który niezwykle jak na owe czasy opiekował się swoimi wasalami i służącymi, jest dla nas modelem niezłomnego człowieka, który poświęca się pomocy innym i szanuje życie rodzinne - uważa hierarcha. 
Wierny z kościoła w Takatsuki Minoru Okamoto, który prowadzi wykłady o Takayamie, powiedział dziennikarzowi gazety, że kiedy Ukon musiał wybrać bogactwo lub wiarę, bez zastanowienia wybrał wiarę. W czasach wojny domowej wyjaśniał ludziom zasadę równości wszystkich przed Bogiem i choć był gorliwym ewangelizatorem, pozostawił swoim wasalom oraz służącym wolność wyboru religii - dodaje Kazuo Tanaka.
We Włoszech jest obecnie kręcony film dokumentalny o życiu przyszłego japońskiego błogosławionego pt. "Samuraj Ukon, droga miecza i droga krzyża". Film w wersji włoskiej i angielskiej pokazany zostanie we Włoszech 1 września br. W Polsce osoba niezłomnego samuraja i mistrza ceremonii parzenia herbaty zaprezentowana zostanie po raz pierwszy latem br. w książce Doroty Hałasy i Zygmunta Kwiatkowskiego SJ pt. "Chrystus w kraju samurajów".
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Japonia spodziewa się wizyty papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.