Papieska wizyta w Avili i Alba de Tormes

Papieska wizyta w Avili i Alba de Tormes
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Watykan proponuje, by wizyta Ojca Świętego w Avili i Alba de Tormes odbyła się 28 marca przyszłego roku - podaje hiszpański portal Religión Digital. W poniedziałek odpowiadając na pytanie dziennikarki hiszpańskiego radia katolickiego, Palomy Garcíi Ovejero, Franciszek stwierdził, że jednodniowa wizyta w Hiszpanii byłaby możliwa, chociaż nic nie jest jeszcze postanowione.

Portal powołuje się na informację podaną przez dziennik 'El Norte de Castilla', według której papież chciałby odwiedzić miejsce narodzin św. Teresy od Jezusa dokładnie w pięćsetną rocznicę jej narodzin - 28 marca. Najprawdopodobniej Ojciec Święty uda się samolotem z Rzymu do Madrytu, a stamtąd śmigłowcem do Avili. Tam Franciszek ma odwiedzić miejsce narodzin tej wielkiej mistyczki i doktora Kościoła, a także klasztor karmelitanek, do którego wstąpiła w 1534 roku. Następnie Ojciec Święty ma się udać do klasztoru Zwiastowania w Alba de Tormes, koło Salamanki, gdzie znajduje się grób św. Teresy z Avili. Stamtąd pojedzie na lotnisko Salamanka-Matacán, skąd powróci do Rzymu.

DEON.PL POLECA




W związku z planowaną wizytą papież przyjął na audiencji 26 lutego br. biskupa Avili, Jesusa Garcíę Burillo, delegację rodziny karmelitańskiej oraz minister kultury regionu Kastylii Alicię Garcíę Rodríguez. Przekazali oni oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w 2015 roku. Wpisywała by się ona także w rozpoczynający się w pierwszą niedzielę adwentu b.r. Rok Życia Konsekrowanego.

Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada urodziła się 28 marca 1515 roku w Avili. Jej ojciec, Alonso Sánchez de Cepeda, był synem Żyda, który przeszedł na katolicyzm w 1485 roku, natomiast zmarła przedwcześnie matka, Beatriz Davila y Ahumada, pochodziła ze starej arystokracji kastylijskiej. Teresa była szóstym spośród 12 dzieci.

Prawdopodobnie w 1534 roku Teresa bez wiedzy ojca wstąpiła do Karmelu w Avili, w którym wówczas żyło 140 zakonnic. Ojciec szybko zaakceptował jej decyzję. W rok później Teresa poważnie zachorowała i przez niemal trzy lata była sparaliżowana. Stopniowo powróciła częściowo do zdrowia, ale cały czas nie czuła się ani osobą świecką, ani zakonnicą.

W 1554 roku Teresa zobaczyła wizerunek cierpiącego Chrystusa. Tym widokiem tak się przejęła, że wówczas doznała "ostatecznego nawrócenia". Postanowiła, że przez całe swoje przyszłe życie będzie żyć tylko w Chrystusie. Wspólnota potraktowała to życzenie niezbyt poważnie. Mimo rożnych przeciwności Teresa w 1562 roku otrzymała od papieża Piusa IV oraz biskupa miejsca pozwolenie na założenie w Avili własnego klasztoru karmelitanek bosych, opartego o reguły jej dotychczasowego klasztoru. Jednocześnie postanowiła, że w jednym Karmelu nie powinno mieszkać więcej niż 21 sióstr. Mimo oporów i wielu trudności, zaczęła realizować swoje plany reform. Do śmierci w październiku 1582 roku założyła 17 klasztorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieska wizyta w Avili i Alba de Tormes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.