Watykan: oto program spotkania w Asyżu

Watykan: oto program spotkania w Asyżu
Panorama Asyżu (fot. Roberto Ferrari / wikipedia.pl)
KAI / wm

Duchowy przywódca prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Rowan Williams, reprezentanci judaizmu, liczni przedstawiciele religii Azji a także osoby niewierzące wezmą udział 27 października w "Dniu refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie". Benedykt XVI zwołał go w 25. rocznicę spotkania, które odbyło się w mieście św. Franciszka z inicjatywy błogosławionego Jana Pawła II. W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbyła się dziś konferencja na której przedstawiono program i charakter spotkania, które odbywać się będzie pod hasłem "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju".

Jak podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et pax", kard. Peter Kodwo Appiah Turkson do Asyżu przybędą przedstawiciele ponad 50 krajów świata, w tym obok licznych państw europejskich i amerykańskich, także mieszkańcy Egiptu, Izraela, Pakistanu, Jordanii, Iranu, Indii, Arabii Saudyjskiej, Filipin oraz wielu innych. Delegaci katoliccy (13 przedstawicieli episkopatów, patriarchowie i arcybiskupi więksi Kościołów sui iuris) nie będą siedzieli na podium, lecz w miejscu przeznaczonym dla biskupów.

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, abp Pier Luigi Celata zaznaczył, że spotkanie w Asyżu ma być odpowiedzią na oczekiwania świata, który pragnie, by różne religie przyczyniały się do krzewienia wartości autentycznie ludzkich. Chodzi o to, aby ich poszczególni przedstawiciele byli wspólnie pielgrzymami, spotkali się w postawie dialogu, modlili się zgodnie z właściwą im tradycją, wspólnie starali się służyć człowiekowi, by w relacjach międzyludzkich zapanowały sprawiedliwość i pokój.

Jednocześnie poinformował, że do dnia dzisiejszego swoją obecność potwierdziło 176 przedstawicieli religii niechrześcijańskich a także judaizmu. Z Indii przybędzie 18 osób, w tym wnuk Mahatmy Gandhiego, prof. Rajhmoon Gandhi. Będzie też 67 przedstawicieli buddyzmu. Oczekiwany jest przewodniczący stowarzyszenia konfucjonistycznego z Korei Płd. Z Hongkongu przybędzie przewodniczący stowarzyszenia taoistycznego, z Japonii dwie delegacje szintoistów a także przedstawiciele tamtejszych nowych religii.

DEON.PL POLECA

Na obecność muzułmanów niewątpliwy wpływ ma sytuacja społeczno-polityczna w niektórych krajach, w tym na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce, zbieżność z doroczną pielgrzymką do Mekki oraz doroczną konferencją w Dausze. Tym niemniej do Asyżu przybędzie około 50 przedstawicieli islamu, w tym przewodniczący kierownictwa muzułmanów regionu Kaukazu, Allaszukur Paszazade oraz przedstawiciel króla Arabii Saudyjskiej. Będą też muzułmanie z Azji południowej i południowo-wschodniej.

Ks. Andrea Palmieri z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaznaczył, iż do Asyżu przybędzie 31 delegacji Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Będzie wśród nich duchowy przywódca prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, prawosławny arcybiskup Tirany, przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Astany i Kazachstanu, Aleksander. Przybędą również przedstawiciele przedchalcedońskich Kościołów wschodnich, syryjskiego, ormiańskiego, syryjsko-malankarskiego oraz asyryjskiego.

W spotkaniu tym weźmie też udział 13 delegacji Kościołów zachodu, w tym stojący na czele Kościoła anglikańskiego abp Rowan Williams, przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Baptystów, Kościołów Reformowanych oraz sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse Tveit. Przybędą ponadto przedstawiciele Wielkiego Rabinatu Izraela oraz naczelny rabin Rzymu, Riccardo Di Segni.

Ks. prałat Melchor José Sánchez de Toca y Alameda z Papieskiej Rady ds. Kultury mówił o bezprecedensowej obecności na spotkaniu w Asyżu osób deklarujących się jako niewierzące, postrzegających konieczność wspólnego zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Zaproszenie Ojca Świętego przyjęli urodzona w Bułgarii, a mieszkająca we Francji prof. Julia Kristeva, Włoch prof. Remo Bodei z Pizy, meksykański filozof prof. Guillermo Hurtado oraz austriacki ekonomista a zarazem członek tamtejszej partii komunistycznej, prof. Walter Baier.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podano również szczegółowy program spotkania w Asyżu. Delegacje różnych religii wyjadą 27 października o godz. 8.00 z Watykanu pociągiem najnowszej generacji Pendolino. Po drodze zwolni on na stacjach Terni, Spoleto i Foligno. Przybędzie do Asyżu o godz. 9.45, zaś pół godziny później przewidziano ceremonię powitania w tamtejszej bazylice Matki Bożej Anielskiej.

Po przemówieniach przedstawicieli różnych religii głos zabierze papież Benedykt XVI. Następnie pokazany zostanie film wideo z pierwszego spotkania modlitewnego w Asyżu w 1986 roku. Głos zabiorą także patriarcha Bartłomiej I i arcybiskup Catrebury, Rowan Williams oraz szereg innych osób. Na zakończenie tej części przemówienie wygłosi Benedykt XVI. Następnie uczestnicy spotkania udadzą się do refektarza klasztoru Matki Bożej Anielskiej, gdzie spożyją skromny obiad. Po nim program przewiduje czas ciszy i modlitwy, który uczestnicy spędzą w pomieszczeniach klasztornych dla gości.

W godzinach popołudniowych sprzed bazyliki Matki Bożej Anielskiej papież i delegacje różnych religii wyruszą w procesji na plac przed bazyliką św. Franciszka. W procesji mają uczestniczyć przede wszystkim młodzi ludzie.

O godz. 16.30 na placu św. Franciszka przed bazyliką rozpocznie się druga część spotkania. Po przemówieniach czołowych przedstawicieli religii zostaną zapalone światła, po czym nastąpi chwila ciszy.

Na zakończenie Benedykt XVI wygłosi drugie przemówienie. Przed drogą powrotną nawiedzi, wraz z tymi którzy zechcą to uczynić wraz z nim, grób św. Franciszka.

Ok. godziny 19.00 delegacje opuszczą Asyż i udadzą się w drogę powrotną do Rzymu, gdzie przyjadą o godz. 20.30.

Następnego dnia, 28 października, o godz. 11.30 papież przyjmie przedstawicieli religii w Watykanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: oto program spotkania w Asyżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.