Obrady Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem pod nowym kierownictwem

Obrady Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem pod nowym kierownictwem
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

28 września, po raz pierwszy pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, obradował w Warszawie Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego.

Głównym tematem była praca w najbliższych latach oraz przygotowanie Dnia Judaizmu w Kielcach. W spotkaniu uczestniczył także naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

Bp Rafał Markowski, nowy przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego powiedział KAI, że dzisiejsze spotkanie to było ważne z punktu widzenia opracowania koncepcji działania na najbliższe lata, co jest niezbędne po zmianie kierownictwa Rady. Podkreślił przy okazji zasługi bp. Mieczysława Cisło, który przewodniczył jej przez 10 lat i zgodnie ze statutem KEP, musiał odejść. Do największych jego zasług bp Markowski zaliczył uspokojenie atmosfery społecznej w Polsce w stosunku do Żydów co wyraża się w bardzo małej ilości aktów przemocy wobec środowisk żydowskich, organizację corocznych, ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu oraz osobiste zaangażowanie w upamiętnianie dawnych miejsc obecności żydowskiej, w szczególności zaniedbanych, zrujnowanych cmentarzy żydowskich, o których w małych miejscowościach nikt już nie pamięta.

Mówiąc o planach na przyszłość bp Markowski podkreślił, że kontynuowane będą wszystkie dotychczasowe formy działania Rady, a przede wszystkim dialog ze społecznością żydowską, należy jednak wykorzystać do dalszej pracy nowe środki i techniki komunikacji. "Zatem dialog katolicko-żydowski musi być obecny także w świecie wirtualnym, gdyż dla młodzieży jest to podstawowe źródło wiedzy" - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Dodał, że koniecznie winno się zadbać o to, aby temat dialogu z innymi religiami i kulturami były obecne nie tylko w nauczaniu kościelnym czy na lekcjach katechezy, ale "w całym procesie edukacji i to od najniższego poziomu". Wskazał, że "dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami bardzo potężnych podziałów w świecie, gdzie jesteśmy świadkami bardzo niedobrych emocji, objawiających się w aktach nienawiści, tym bardziej proces edukacyjny reprezentujący otwartość wobec ludzi reprezentujących inne poglądy i przekonania religijne, jest po prostu konieczny".

Istotnym punktem obrad był najbliższy, dwudziesty już Dzień Judaizmu, który będzie miał miejsce w Kielcach 17 stycznia 2017 r. Jego tematem jest: "Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść" (Jr 20, 7-9). Tradycyjnie złożą się nań refleksja teologiczna, ale tym razem - jak podkreślił bp Cisło - bardzo istotne będzie także uwzględnienie "kontekstu danego miejsca, z którym kojarzy się pogrom kielecki z lipca 1946 r. Biskup dodał, że "spowodował on śmierć wielu niewinnych ludzi, Polaków i Żydów, opłakiwanych dzisiaj przez obie strony".

A największy tragizm tego pogromu - zdaniem bp. Cisło - polegał na tym, że zginęli tam Żydzi, który przeżyli wojnę i ocaleli od hitlerowskich obozów zagłady. "Natomiast dziś to my, Polacy, odkrywamy bolesną prawdę, że nasi rodacy dali się włączyć w ten proceder, z motywów, których nie potrafimy zrozumieć" - dodał. Zaznaczył przy tym, że "największym problemem była obojętność tej masy Polaków, którzy zbrodni tej się przypatrywali".

Na obchody XX Dnia Judaizmu złożą się w Kielcach m.in. modlitwa przy pomnikach upamiętniających ofiary Zagłady, teologiczna dyskusja panelowa z udziałem teologów katolickich i rabinów, a w godzinach popołudniowych w katedrze - nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Po nabożeństwie przewidziany jest koncert muzyki i śpiewu żydowskiego, w tym w wykonaniu kantora Symchy Kellera z Łodzi.

W organizację obchodów oprócz Komitetu ds. Judaizmu włączą się m.in. kuria kielecka, władze miasta i Polska Rada Chrześcijan i Żydów, której współprzewodniczącym jest Bogdan Białek, mieszkający w Kielcach i odpowiadający za program styczniowych obchodów. Dniu Judaizmu towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrady Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem pod nowym kierownictwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.