Jasna Góra: 32 tys. pieszych pielgrzymów

Jasna Góra: 32 tys. pieszych pielgrzymów
(fot. B. Sztajner/Niedziela / EpiskopatNews / Public domain)
KAI / psd

Na dzisiejszą uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę w kolejnej dużej grupie pielgrzymkowej dotarło 32 tys. pątników. Od 16 do 25 sierpnia przyszło prawie 90 kompani pieszych a także 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach.

Podobnie jak w pierwszej połowie sierpnia, tak i teraz pielgrzymki były czasem dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka oraz chrzest Polski. W Roku Miłosierdzia stanowiły refleksję nad postawą miłosierdzia, do której nieustannie zachęca Ojciec Święty.
Pątnicy pamiętali w drodze o ofiarach i poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi we Włoszech. Błagali również o pokój na świecie.

Oprócz głównych tematów związanych z aktualnymi wydarzeniami w Kościele i świecie pielgrzymi odkrywali na nowo sens osobistego zawierzenia się Matce Bożej Królowej Polski, przygotowując się do odnowienia Aktu, który dziś w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wypowiedziany zostanie we wszystkich polskich parafiach.
- Zawierzać się Maryi, to świadomie przeżywać z Nią wszystkie chwile życia, podkreśliły pątniczki z Łodzi. Ks. Paweł Kutynia, przewodnik pielgrzymki pabianickiej podkreśla, że celem pielgrzymki jest odnowienie czyli takie spojrzenie na Maryję, "by Ona stała się nauczycielką i Tą która poprowadzi człowieka do Bożej rzeczywistości, do swego Syna".

Przybywające na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymki piesze to na ogół mniejsze grupy dekanalne czy parafialne z metropolii częstochowskiej i łódzkiej. Wyjątek stanowią cztery pielgrzymki diecezjalne: tarnowska, łódzka, opolska i gliwicka oraz wyruszająca z Warszawy Pielgrzymka Pomocników Matki Kościoła. - Nieważny jest ból, zmęczenie, ważne, że przychodzimy do Niej, do Maryi, i że jesteśmy razem we wspólnocie Kościoła, który jest naszym domem - powiedziała pani Anna z Kłobucka.
- Pielgrzymka jest czymś wspaniałym, idę trzydziesty siódmy raz i są to moje najpiękniejsze chwile w życiu - dodała inna pątniczka.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymi wciąż podkreślają wielką gościnność w drodze, to jak przyjmują ich gospodarze, którzy czynią to "z otwartym sercem, czym chata bogata i ofiarują wszystko co mogą, ale, co najważniejsze, wspólnie się modlą".
Pani Katarzyna ze Zduńskiej Woli zapewniła, że "wszystkie intencje i wdzięczność za wspaniałe przyjęcie pielgrzymi przynieśli do Jasnogórskiej Pani".

W jubileuszowym roku obchodów Chrztu Polski pielgrzymki są czasem dziękowania za łaskę wiary i przypomnieniem o wielkim darze sakramentu chrztu. - Te wszystkie wydarzenia są bardzo ważne, ale z racji tego, że byliśmy na Światowych Dniach Młodzieży i jako młodzi ludzie bardzo to przeżywaliśmy więc pielgrzymka była pięknym zwieńczeniem tego - powiedziała Jola z Łodzi.

Wśród pielgrzymów są i tacy, dla których są to już kolejne w tym roku, rekolekcje w drodze. - Byliśmy tu już z pielgrzymką pieszą z Sosnowca z Włochami podczas Światowych Dni Młodzieży, potem przyszliśmy na spotkanie z papieżem Franciszkiem, teraz więc jesteśmy tu już po raz trzeci, pełni szczęścia i radości - powiedziała Krystyna z Sosnowca.

Pątnicy przekonują, że warto wybrać się w drogę. - Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, to wspaniałe rekolekcje, które trzeba przeżyć, choć fizycznie można się zmęczyć, to psychicznie odpoczywa się bardzo i niesamowicie wzmacnia duchowo - powiedział przedstawiciel pielgrzymki sosnowieckiej.

Do odprawiających rekolekcje w drodze na Jasnej Górze dołączali duchowi pielgrzymi i ci, którzy z różnych względów nie mogli wyruszyć. Pani Teresa, która przyjechała ze Zduńskiej Woli podkreśla, że przybywa do Matki, na Jej imieniny, by oddać Jej pokłon i całe swoje serce. - Wchodzimy tu razem z pieszymi pątnikami i to jest dla nas wielkim przeżyciem. Oni idą w naszych intencjach, my wspieramy ich naszą modlitwą i razem tutaj wszyscy się jednoczymy, jesteśmy jedną rodziną - powiedziała pani Teresa.

Wśród intencji niesionych przez pątników było także wołanie o pokój. - Bardzo modliliśmy o zgodę między narodami, o zaprzestanie walk religijnych, żeby nie było wojen, po prostu o pokój - powiedział Andrzej Sulla z Wieruszowa.

Bp Andrzej Czaja, który przyszedł z kompanią opolską nawiązując do tegorocznego hasła pielgrzymki "Od źródeł Chrztu i Miłosierdzia do nowego życia", podkreślił, że "mamy podążać do nowego życia, do życia w pełni, do życia wiecznego. Pragniemy tego życia, a swoim pielgrzymowaniem pokazaliście, że to nowe życie chcecie już tutaj rozwijać na ziemi, myśląc o życiu w wieczności - mówił w kazaniu ordynariusz opolski.
Dodał, że "papież Franciszek na ten rozwój nowego życia w naszej codzienności dał nam bardzo cenne i konkretne wskazania. Mamy być siewcami nadziei, której jest dziś nie tylko w szerokim świecie, ale i w naszych parafiach niedostatek wielki, której bardzo brakuje w naszych rodzinach, w naszych sercach".

Uczestnicy pieszych pielgrzymek pamiętali i nadal to czynią o poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech. Ks. Zygmunt Ogórek, przewodnik grupy 12-tej tarnowskiej pielgrzymki zapewnił, że pątnicy zawsze niosą ze sobą "wszystkie ważne dla człowieka sprawy".

- Wiadomo, że na pielgrzymce mamy ograniczony dostęp do mediów, ale kiedy tylko dowiedzieliśmy się o tej tragedii rozpoczęliśmy naszą modlitwę - powiedział ks. Przewodnik. Podkreślił, że ludziom, którzy w takiej tragedii zawsze bardzo ucierpią, potrzeba pomocy duchowej i materialnej, by umieli podźwignąć się z takiej tragedii. - Natura człowieka jest duchowa i cielesna i potrzeba teraz konkretnego czynu. Potrzeba także, może niewielkiej z naszego punktu widzenia, pomocy materialnej, by widzieli, że nie są sami, że się z nimi solidaryzujemy - powiedział ks. Przewodnik.

Najliczniejszymi pieszymi pielgrzymkami minionych 10 dni były: - 34. Pielgrzymka Tarnowska z liczbą 8,465 tys. osób, - 40. Piesza Pielgrzymka Opolska, w której przyszło 2,960 tys. pątników, - 91. Pielgrzymka Łódzka -2 tys. Osób i - 370. Ślubowana Pielgrzymka Gliwicka, w której dotarło 1,327 tys. wiernych.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry ogółem, od 10 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 222 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 118 tysięcy osób.

Dane powyższe odnoszą się do osób zgłoszonych organizatorowi do udziału w danej pielgrzymce. Praktyka pokazuje, że na sam dzień wejścia pieszej pielgrzymki przyjeżdżają na Jasną Górę także pątnicy wcześniej nie zgłoszeni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: 32 tys. pieszych pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.