Rzecznik KEP: Biskupi o ŚDM i uchodźcach

Rzecznik KEP: Biskupi o ŚDM i uchodźcach
(fot. episkopat.pl)
PAP/ ed

O tym jak przyjąć młodzież z całego świata na ŚDM, o sytuacji uchodźców oraz jakie można podjąć kroki w tej kwestii, będą dyskutować biskupi podczas rozpoczynającego się we wtorek dwudniowego zebrania plenarnego KEP - poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel - Andrianik.

"Światowe Dni Młodzieży będą bardzo mocnym wydarzeniem medialnym na forum społecznościowym i to jest nowum. Po 25 latach ŚDM mają aspekt bardzo międzynarodowy. To jest najlepsza i największa w historii naszego kraju promocja Polski i promocja wiary ludzi młodych" - podkreślił rzecznik KEP w rozmowie z dziennikarzami przed rozpoczęciem obrad KEP.

Pytany jakie najważniejsze wyzwanie stoi przed Kościołem w Polsce w związku z ŚDM ks. Rytel-Andrianik odparł, że jest to przyjęcie "świadectwa młodych ludzi z całego świata i dawanie świadectwa".

Rzecznik KEP był też pytany, czy Kościół i państwo powinny być otwarte na przyjęcie uchodźców. "Kluczem w kwestii uchodźców jest gościnność i odpowiedzialność, czyli miłość bliźniego i odpowiedzialność za osobą, która przyjmuje się w danym kraju" - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Nawiązując do słów z Ewangelii "byłem Przybyszem a przyjęliście Mnie" rzecznik KEP zaznaczył, że słowa Ewangelii są dla każdego. "Dlatego księża biskupi wydali już kilka komunikatów w kwestii uchodźców, które jasno mówią o ewangelicznym przesłaniu miłości Boga i bliźniego" - dodał.

Jak powiedział miłość i odpowiedzialność to jest słowo klucz do zrozumienia nie tylko uchodźctwa, ale w ogóle chrześcijańskiego podejścia do życia.

Strona kościelna - jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik - "nie wyobraża sobie, aby w kwestii uchodźców działać na własna rękę". Podkreślił jednocześnie, że państwo jest stroną, która zapewnia bezpieczeństwo, kwestie socjalne.

Dodał, że ze strony Kościoła jest konkretna propozycja m.in. Caritas Polska, która ma w ok. 5 tys. parafii w Polsce swoje oddziały. "I dlatego jest to bardzo konkretna pomoc, że jeśli państwo zapewni uchodźcom bezpieczeństwo, pomoc socjalną, to ze strony Kościoła koła Caritas są do dyspozycji".

Rzecznik KEP zaznaczył jednocześnie, że Kościół nie ma narzędzi do sprawdzenia bezpieczeństwa "bo to jest zadanie państwa, a zadaniem Kościoła jest posługa w parafiach, w tym miłości bliźniego wobec uchodźców". Dodał, że biskupi podczas dwudniowych obrad będą dyskutować nad sytuacją uchodźców i jakie będą mogli podjąć kroki w tej kwestii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP: Biskupi o ŚDM i uchodźcach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.