"Zysk nie może być jedynym celem w biznesie"

"Zysk nie może być jedynym celem w biznesie"
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Zysk nie może być jedynym celem w biznesie. Każda działalność musi mieć długofalowy charakter i uwzględniać wszystkie skutki, jakie niesie. Zawsze trzeba brać odpowiedzialność za środowisko i ludzi, którzy uczestniczą w procesach biznesowych − mówił kard. Peter Kodwo Appiah Turkson podczas debaty "Ekologia w jedności z ekonomią − wymiar globalny" inaugurującej targi rozwiązań z zakresu ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju Pol-Eco-System w Poznaniu.

Panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli obok przewodniczącego Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" Maciej Grabowski, minister środowiska, oraz moderator prof. Andrzej Mizgajski, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska, odbył się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich.

DEON.PL POLECA




Uczestnicy debaty, mówiąc o globalnej ekologii, nawiązywali do najnowszej encykliki papieża Franciszka "Laudato si".

W swoim wystąpieniu gość z Watykanu przypomniał, że ludzkość jest spadkobiercą piękna stworzonego świata, powierzonego jej przez Boga. − Rolą człowieka jest odpowiedź na zaproszenie Boga do współtworzenia otaczającego nas świata i czynienia go lepszym. Jesteśmy zobligowani do tego, by dbać o Ziemię, otaczając ją troską i pozwalając jej się rozwijać − zaznaczył kardynał. Przekonywał, że nadszedł najwyższy czas, byśmy zmienili kierunek naszych działań wobec środowiska naturalnego. Przypomniał, że zasoby naturalne są wspólnym dobrem, a nie są własnością wybranych osób.

− Nie można tworzyć dobrobytu bez dbałości o środowisko. Nie można tworzyć dobrobytu bez solidarności z pracownikami, którzy biorą udział w tym procesie i z ludźmi uboższymi. Każda działalność, która ma wpływ na ekologię, ma wymiar globalny i trzeba o tym pamiętać - zauważył przewodniczący papieskiej Rady.

Zaznaczył, że musimy podjąć refleksję nad tym, co pozostawimy naszym dzieciom i następnym pokoleniom. − Bóg powierzył w nasze ręce ziemię jako uprawny ogród, nie możemy zamienić go w pustynię. Nie możemy być obojętni na to, co się dzieje ze środowiskiem − apelował prelegent.

Kard. Turkson zwrócił uwagę, że istnieje zależność między globalnym ociepleniem a powiększaniem się liczby osób ubogich na świecie. − Klimat jest wspólnym dobrem całej ludzkości, dlatego też rozwój technologiczny i ekonomiczny powinien być podporządkowany ochronie środowiska naturalnego. Jeśli nie uda się zahamować obecnych negatywnych tendencji, to zmiany klimatyczne mogą mieć poważne skutki dla nas wszystkich − stwierdził prelegent.

Gość z Watykanu zwrócił uwagę na rolę Kościoła katolickiego, jaką może on odegrać w dialogu między środowiskiem globalnym a środowiskiem lokalnym. − Kościół chce być tym, który będzie budował współpracę i partnerstwo − stwierdził kardynał.

Nawiązując do papieskiej encykliki podkreślił, że Franciszek zwraca się w niej do wszystkich mieszkańców Ziemi, a nie tylko do osób wierzących, wnosząc religijną perspektywę odnośnie do tego problemu, będącą równocześnie zaproszeniem do dialogu międzyreligijnego.

Podczas debaty Maciej Grabowski zauważył, że wszyscy powinni się czuć odpowiedzialni za środowisko. - Musimy myśleć o nowych technologiach, tak, by zużywać coraz mniej węgla, produkując więcej energii − powiedział minister środowiska. Według ministra środowiska zasada "zanieczyszczający płaci" powinna być utrzymana.

Prof. Mizgajski zwrócił z kolei uwagę na palący obecnie problem napływającej fali uchodźców z Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. − Jeśli nie pomożemy ugasić ognisk zapalnych w miejscach, gdzie trwają konflikty zbrojne, to uchodźcy cały czas będą opuszczać swoje domy i napływać do Europy. Trzeba dołożyć wszelkich starań na drodze demokracji i pokoju, by pomóc tym ludziom − podkreślił kardynał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zysk nie może być jedynym celem w biznesie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.