Rusza kolejna odsłona "Dziedzińca Dialogu"

Rusza kolejna odsłona "Dziedzińca Dialogu"
PAP / psd

In vitro i bioetyka, religia w świeckim państwie, granice wolności w sztuce - to tematy, wokół których koncentrować się będzie jesienna edycja "Dziedzińca Dialogu". Trzy główne debaty, w których panelistami są osoby religijne i nie, odbędą się w środę i czwartek.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, że "Dziedziniec Dialogu" jest elementem odbywającego się w Rzymie od 2011 r. cyklu spotkań pod hasłem "Dziedziniec Pogan". Jego inicjatorem był papież Benedykt XVI. Za spotkania te odpowiedzialna jest Papieska Rada ds. Kultury z przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim. Był on panelistą podczas wiosennej edycji polskiego "Dziedzińca Dialogu".

Kard. Nycz poinformował, że spotkania będą dotyczyły trzech dziedzin: wiara a nauka, wiara a kultura, wiara a życia społeczne i polityka. Rozmowy odbywać się będą w trzech miejscach, stosownych do tematu - na Uniwersytecie Warszawskim, w Muzeum Narodowym i w Sejmie.

Dodał, że dyskusja dotycząca życia społecznego będzie osadzona we współczesnym kontekście, także dotyczącym migracji. "Nie uciekamy w tych debatach od tematyki dzisiejszej, aktualnej, czasem palącej. Chcemy odpowiadać na te wszystkie wyzwania i pytania, które na styku wiary a nauki, kultury, życia społecznego są do debatowania" - mówił kardynał Nycz.

DEON.PL POLECA

Jak zauważył, poprzednie debaty pokazały, że "ludzie mądrzy, wykształceni, mający wiele do powiedzenia, potrafią na najtrudniejsze tematy z sobą rozmawiać daleko inaczej niż jesteśmy tego świadkami w świecie polityki i mediów"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz cytowała słowa ks. Józefa Tischnera dotyczące sedna dialogu - polega on na tym, że wierzący pozostaje wierzącym, niewierzący - niewierzącym, a poszukujący - poszukującym. Bo rozmowa, w mojej ocenie, o tyle ma sens, o ile każdy wypowiada to, w co głęboko wierzy, mając na uwadze, żeby nie ranić bliźniego, który jest z innej grupy" - powiedziała.

Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański dodał, że w tej edycji "Dziedzińca Dialogu" padną konkretne pytania związane z aktualnie roztrząsanymi społecznie sprawami. Pytania, które jeszcze niedawno emocjonowały społeczeństwo polskie - bioetyczne, in vitro, kwestie dot. finansowania religii z budżetu państwa, krzyży w przestrzeni publicznej czy granic w kulturze.

Pierwsza debata została zaplanowana na środę 7 października o godz. 12 na Uniwersytecie Warszawskim. Jej głównym tematem będzie "Bogowie...? Naukowcy wobec wyzwań bioetyki". Tego samego dnia o godz. 18 w Muzeum Narodowym zaplanowano dyskusję "Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce". W czwartek w Sejmie "Dziedziniec Dialogu" poświęcony będzie tematowi "Państwo wyznaniowe, państwo antywyznaniowe, wierzący w państwie świeckim".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza kolejna odsłona "Dziedzińca Dialogu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.