Działacze religijni omawiają agresję rosyjską

Działacze religijni omawiają agresję rosyjską
(fot. Free Grunge Textures - www.freestock.ca / Foter / CC BY)
KAI / ak

Na zaproszenie niemieckiej Fundacji Konrada Adenauera od 29 czerwca przebywa w Berlinie z 5-dniową wizytą delegacja Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych Ukrainy (WRKiOR). Głównym przedmiotem jej rozmów z przedstawicielami środowisk wyznaniowych Niemiec jest obecna sytuacja na Ukrainie, a zwłaszcza agresja Rosji przeciw niej.

W pierwszym dniu pobytu na ziemie niemieckiej delegacja ukraińska spotkała się m.in. z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Pötteringiem, a obecnie przewodniczącym Fundacji, i wyższymi jej pracownikami. Wymieniono poglądy nt. wydarzeń na Ukrainie, agresji rosyjskiej, roli Kościołów i wspólnot religijnych w życiu społecznym oraz przezwyciężenia obecnego kryzysu i nt. pojednania.

Polityk niemiecki podkreślił, że kierowana przezeń organizacja podziela stanowisko władz niemieckich w sprawie nieuznawania rosyjskiej okupacji Krymu i sprzeciwu wobec agresji na wschodzie Ukrainy. "To nasze stanowisko przekazujemy także działaczom rosyjskim" - zapewnił Pöttering.

Spotkanie przebiegało w konstruktywnym duchu, a jego uczestnicy mogli wymienić poglądy i doświadczenia zarówno gdy chodzi o tematykę ukraińską, jak i nt. religijnego, państwowego i społecznego życia Niemiec.

30 czerwca z rana w siedzibie Akademii Fundacji goście z Ukrainy spotkali się z koordynatorką ds. religii w Fundacji dr Carlies Abmeyer. Przedstawiła ona sytuację religijną w swoim kraju, stosunki państwowo-kościelne i między poszczególnymi Kościołami, wspomniała o roli religii w społeczeństwie, po czym odbyła się dyskusja na te tematy.

Następnie goście z Ukrainy rozmawiali z członkami Grupy im. Pierwszego Męczennika Szczepana (jest to frakcja CDU/CSU w Bundestagu), liczącej prawie 80 posłów i stawiającej sobie za zadanie walkę z prześladowaniami religijnymi, przede wszystkim obronę chrześcijan. Uczestnicy spotkania podkreślili, że przyczyną wojny we Wschodniej Ukrainie jest nie konflikt między wyznaniami czy narodami, ale agresja rosyjska. Zwrócono uwagę, że ważna jest znajomość w Europie, szczególnie zaś w Niemczech, prawdy o tych przyczynach, aby przezwyciężyć wpływ propagandy kremlowskiej, mówiącej o wojnie "domowej" lub "religijnej", przemilczając kluczową rolę Rosji jako agresora.

Wieczorem tegoż dnia delegację WRKiOR przyjął w Bundestagu pełnomocnik ds. Kościołów i religii frakcji CDU/CSU w parlamencie niemieckim, były minister dr Franz-Joseph Jung. Rozmawiano o sytuacji na Ukrainie i na świecie, zaistniałej w wyniku agresji rosyjskiej. W toku półtoragodzinnej rozmowy obie strony mogły podzielić się poglądami i przemyśleniami na ten temat oraz wyrazić swoje widzenie różnych aspektów sytuacji.

W skład delegacji wchodzi 9 zwierzchników Kościołów, islamu i judaizmu i dwie towarzyszące im osoby oraz zarządu Instytutu Wolności Religijnej. Są wśród nich greckokatolicki arcybiskup większy kijowski-halicki Swiatosław Szewczuk, łaciński biskup kijowsko-żytomierski abp Piotr Malczuk i zwierzchnik prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego patriarcha Filaret, a także dyrektor zarządu Instytutu Wolności Religijnej Ołeksandr Zajeć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Działacze religijni omawiają agresję rosyjską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.