Wrocław: rekonsekracja kościoła na Ślęży

Wrocław: rekonsekracja kościoła na Ślęży
(fot. Adam Dziura / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / ptt

Metropolita wrocławski dokonał rekonsekracji ołtarza oraz poświęcenia odbudowanej świątyni, która znajduje się na wysokości 718 m. n.p.m. Splądrowany i zdewastowany kościół dzięki wysiłkom lokalnej społeczności odzyskał dawny blask.

- Gdy nasza parafia przejęła kościół na szczycie góry, jego stan był tragiczny - mówił ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach. - Niektórzy twierdzili, że splądrowana i sprofanowana świątynia nie nadaje się do odbudowy, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że wola poprzedniego, jak i obecnego metropolity wrocławskiego się spełniła. Odbudowaliśmy kościół i doprowadzamy go konsekwentnie do stanu pierwotnego, by mógł on pełnić swoją funkcję sakralną oraz turystyczną - dodał proboszcz, podkreślając, że Ślęża przez wielu uważana jest za dawne centrum pogańskiego kultu, mimo że od ok. 900 lat chrześcijaństwo było na niej obecne, a rocznie górę odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.

DEON.PL POLECA




W homilii abp Józef Kupy przedstawił rys historyczny kościoła, podkreślając długą obecność wyznawców Chrystusa na Ślęży. - Początki chrześcijaństwa na tej górze wiążą się z zakonnikami przybyłymi z odległej Flandrii. Pierwszą świątynię poświęcono tutaj w XII w. Nowa barokowa została poświęcona 2 lipca 1702 roku. Niestety w 1834 roku kościół spłonął w wyniku uderzenia pioruna. W 1851 podjęto jego odbudowę, którą szybko ukończono rok później. Nabożeństwa sławiącej Matkę Bożą odbywały się tutaj raz do roku. Jak podaje kronika, zawsze gromadziły ogromną rzeszę wiernych. Historia daje szereg przykładów troski wiernych o tę świątynię - mówił wrocławski hierarcha.

- Dzisiaj, po latach remontu, gdy dane jest mi poświęcić ten kościół, chciałbym podziękować ks. prałatowi Staszakowi. Nie byłoby tej uroczystości bez jego zaangażowania, serca i pracy. Chociaż jest jeszcze parę projektów do zrealizowania, można powiedzieć, że akcja "Ocalmy kościół na Ślęży" zakończyła się sukcesem z Bożym błogosławieństwem. Mamy na tej górze świątynię tak blisko nieba. Możemy się w niej modlić i czcić Boga tak, jak czyniono to przez prawie 900 lat - przypomniał abp. Józef Kupny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: rekonsekracja kościoła na Ślęży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.