Turyn: tłumy modlą się przed Całunem

Turyn: tłumy modlą się przed Całunem
(fot. Unknown / Foter / Public Domain Mark 1.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Ponad półtora miliona wiernych z całego świata zarezerwowało już wizytę przed Całunem Turyńskim. Po pięciu latach został on wczoraj ponownie wystawiony na widok publiczny i już w pierwszym dniu do katedry w Turynie przybyły rzesze pielgrzymów.

Przed płótnem, w które według wielowiekowej tradycji było owinięte ciało Jezusa Chrystusa złożone w grobie, będzie się można modlić do 24 czerwca. Trzy dni wcześniej turyńską katedrę nawiedzi Papież Franciszek. Zachęcając wiernych do modlitwy przy tej cudownej relikwii Ojciec Święty życzył, by "ten akt czci pomógł nam odkryć w Chrystusie miłosierne oblicze Boga i rozpoznawać je w obliczach braci, szczególnie najbardziej cierpiących".

DEON.PL POLECA




Abp Cesare Nosiglia, kustosz turyńskiej relikwii przypomina, że Jan Paweł II nazywał ją "lustrem Ewangelii" i "prowokacją dla ludzkiej inteligencji". Z kolei dyrektor naukowy Muzeum Całunu w Turynie zauważa, że dyskusje na temat autentyczności tej relikwii rozpoczęły się dopiero pod koniec XIX w.

- Kwestie dotyczące autentyczności są stosunkowo młode - powiedział Radiu Watykańskiemu Gian Maria Zaccone. - Przełomem w nich jest na pewno wykonanie fotografii Całunu w 1898 r. Otrzymany wówczas trójwymiarowy negatyw fotograficzny z utrwalonym obrazem ukrzyżowanego człowieka znacząco podważył pewne hipotezy z czasów średniowiecza, z drugiej jednak strony zrodził wiele pytań na temat tego, jak mogło dojść do powstania takiego śladu. Badając Całun trzeba zarazem pochylić się nad historią pobożności i wiary z nim związanej. Myślę, że ci, którzy znajdują się w obliczu Całunu, medytują przede wszystkim nad tajemnicą Wcielenia i Męki Jezusa, nie wyłączając z tego Jego Zmartwychwstania. Wielu przybywających tu ludzi mówi, że nie tyle śledzi dowody naukowe, ile podąża za świadectwem poprzedników, by doświadczyć tego samego: odkrycia w tym prawdziwego oblicza Jezusa.

Całun Turyński jest jedną z najbardziej znanych relikwii na świecie. Przechowywany w katedrze w Turynie co jakiś czas decyzją kolejnych papieży wystawiany jest na widok publiczny. Trwające wystawienie jest drugim w tym stuleciu - poprzednie odbyło się w 2010 r. Wcześniej Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978, 1998 i 2000, a wcześniej w 1933 r., w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia. Ponadto Całun był wystawiany telewizyjnie: po raz pierwszy w 1983 i ostatnio - 30 marca 2013 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turyn: tłumy modlą się przed Całunem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.