Wspólnota parafialna powinna być rodziną

Wspólnota parafialna powinna być rodziną
(fot. Klearchos Kapoutsis / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / pk

Wspólnota parafialna powinna być budowana na wzór rodziny - podkreślił abp Henryk Hoser w 30. rocznicę erygowania parafii Narodzenia Pańskiego na stołecznym Witolinie. Biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

W czasie liturgii modlono się za żyjących i zmarłych członków parafii. - Niech to będzie czas dziękczynienia Boga za wszystkie otrzymane od Niego przez te lata w tym miejscu łaski - zaapelował w homilii abp Hoser.

Ordynariusz warszawsko-praski zwrócił uwagę, że celem tworzenia wspólnoty parafialnej jest doprowadzenie ludzi do świętości, czyli pełni życia z Bogiem. - Budowa Kościoła lokalnego, jakim jest parafia, nigdy się zatem nie kończy. Dokonuje się w każdym pokoleniu, w każdym człowieku, a nawet każdym mieszkańcu tej okolicy, zmierzając do kresu, jakim jest świętość. Wznoszenie zatem kościoła parafialnego jest prowadzeniem ludzi do nieustannego nawracaniu się do Boga - tłumaczył abp Hoser.

Podkreślając rolę kapłana we wspólnocie Kościoła przyrównał go do biblijnego proroka. - Jego zadaniem jest przekazywanie Bożego Słowo Prawdy, Mądrości i wynikające z tego Boże Prawo które jest drogowskazem na ścieżce ludzkiego życia. Ma mówić Bożą Prawdę w czas i nie w czas, z odwagą i cierpliwością - zaznaczył abp Hoser.

DEON.PL POLECA

Przyznał, że często ceną, jaką kapłan za to płaci, jest cierpienie, a niekiedy nawet prześladowanie. Gdyby jednak zdradził swoją misję, stałby się prorokiem fałszywym. Od jego wiernego wypełnienia funkcji prorockiej zależy bowiem życie i zbawienie wielu ludzi - podkreślił ordynariusz warszawsko-praski. Przypomniał przy tym, że pomocą na tej drodze jest właśnie podejmowany przez księży celibat.

Abp Hoser zwrócił też uwagę, że w misję prorocką wpisani są także wszyscy ochrzczeni. Zakres oddziaływania każdego z nas zależy jednak od naszego powołania i pełnionej funkcji - stwierdził kaznodzieja.

Wskazał także na rodzinę jako na podstawową komórkę społeczną. Zachęcił, aby to ona stała się wzorem budowania relacji we wspólnocie parafialnej. - Niech nic nie zdoła nas podzielić, niech nie będzie wśród nas podejrzeń, oskarżeń, czy zawiści. Bądźmy jedną rodziną, w której jedni na drugich mogą liczyć - zaapelował abp Hoser.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspólnota parafialna powinna być rodziną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.