Nie rezygnujcie z pozdrowienia "Szczęść Boże"

Nie rezygnujcie z pozdrowienia "Szczęść Boże"
(fot. Małopolski Instytut Kultury / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / pk

Nigdy nie rezygnujcie z pozdrowienia "Szczęść Boże" - zaapelował do górników KWK "Brzeszcze" podczas tzw. masówki opłatkowej ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach - Osiedle Brzeszcze. 19 grudnia przed każdą zmianą w cechowni KWK "Brzeszcze" odbyły się tradycyjne spotkania opłatkowe, zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność".

Podczas jednego z takich spotkań ks. Burzyk, który 30 lat temu przez ponad rok pracował pod ziemią w kopalni "Julian" w Piekarach Śląskich, zwracając się do górników przypomniał, że św. Jan nazywa Jezusa "Słowem".

- Fakt, że sam Jezus jest Słowem powinien zobowiązywać nas do większej odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo. W kopalni - pod ziemią - na początku także jest "Słowo", a właściwie słowa odnoszące się do Boga - podkreślił w nawiązania do popularnego pozdrowienia między górnikami "Szczęść Boże!"

- Nigdy nie rezygnujcie z tego pozdrowienia, nawet jeżeli jesteście ludźmi nie za bardzo wierzącymi, bo Bóg opiekuje się wszystkimi górnikami, wszyscy są jego kochanymi dziećmi - zaznaczył i życzył górnikom, by słowa "Szczęść Boże", które każdego dnia tak często wypowiadają przyniosły im szczęście i bezpieczeństwo w trudnej pracy, w życiu rodzinnym i osobistym.

DEON.PL POLECA

Podczas masówki opłatkowej, jedynej takiej imprezie w Polsce, obecnych było około 200 górników, a w ciągu całej doby, na czterech spotkaniach, w sumie ponad 1 tys. Obecni byli także przedstawiciele dyrekcji i "Solidarności".

Kopalnia "Brzeszcze" powstała w 1903 r. i zatrudnia dziś około 3 tys. pracowników. Produkuje rocznie ok. 1,9 mln ton węgla. Kopalnia jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego, a pokład 510 zaliczony został do I stopnia zagrożenia tąpaniami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie rezygnujcie z pozdrowienia "Szczęść Boże"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.