W kopalni soli otwarto kaplicę św. Jana Pawła II

W kopalni soli otwarto kaplicę św. Jana Pawła II
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / kn

Od wczoraj w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce dostępna jest dla zwiedzających nowa kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II. To najprawdopodobniej najgłębiej położona na świecie świątynia poświęcona papieżowi Polakowi.

Kaplica pw. św. Jana Pawła II powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II na III poziomie kopalni. Została włączona w szlak pielgrzymkowy "Szczęść Boże". Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym oraz miejscem obchodzenia uroczystości regionalnych dotyczących św. Jana Pawła II.

DEON.PL POLECA




Dyrektor muzeum, prof. Antoni Jodłowski powiedział, że powstanie kaplicy wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic przez górników. W kopalni brakowało jednak miejsca kultu z czasów współczesnych. Dzięki dotacji Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom własnym muzeum udało się tę pustkę uzupełnić.

Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podkreślił, że fakt, iż kaplica znajduje się w miejscu tak natężonego ruchu turystycznego jest niezmiernie ważne, gdyż umożliwi ogromnej liczbie ludzi zapoznanie się z historią życia i działalności św. Jana Pawła II.

Solną dekorację kaplicy tworzą trzy ogromne bryły imitujące wygląd kryształów soli. Jedna z nich stanowi ołtarz, w drugiej, położonej nad pierwszą, znajduje się podświetlany krzyż, a trzecia jest osobnym elementem wystroju świątyni. Kaplica ma także wyjątkowy charakter multimedialny - wyświetlane są w niej animacje, fragmenty homilii czy kalendarium pielgrzymek św. Jana Pawła II. Fragmenty homilii można także usłyszeć w różnych językach za sprawą specjalnych głośników.

W kaplicy znajduje się również specjalna pamiątka udostępniona przez kurię krakowską - karta z makularza, czyli dziennika konklawe Karola Wojtyły, która zawiera jego pierwszy podpis jako papieża. Umieszczona jest w gablocie obok ołtarza i ma przypominać zwiedzającym o patronie miejsca.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce jest jednym z największych muzeów górniczych Europy. Powstało w 1951 r. Eksponaty zgromadzone w zabytkowych wyrobiskach na głębokości 135 m tworzą unikatowy skansen dziejów powstawania i wydobywania soli. Muzeum posiada dwie ekspozycje: zabytkowej Kopani Soli oraz średniowiecznego Zamku Żupnego. W 2013 roku Zamek Żupny w Wieliczce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W kopalni soli otwarto kaplicę św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.