Kard. K. Koch chce wyjaśnienia przez luteran

Kard. K. Koch chce wyjaśnienia przez luteran
(fot. +ecumenix / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic / CC BY-NC 2.0)
KAI / mh

Wspólnoty wywodzące się z Reformacji winny "nadal wyjaśniać pojęcie Kościoła" - uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. W dyskusji na sesji nt. ekumenicznego projektu internetowego "2017 - wspólnie w drodze" zaznaczył, że Kościół katolicki uznaje "Kościół ewangelicki takim, jakim on sam siebie przedstawia". Jednocześnie zauważył, że protestanci zachowują się inaczej niż Kościół katolicki i chcieliby być Kościołem "w inny sposób", jak to tłumaczył papież Benedykt XVI.

Ten "inny sposób" musi być nadal omawiany w dialogu ekumenicznym, aby było wiadomo, co to znaczy "być Kościołem" - stwierdził kardynał. Wyjaśnić należy m.in. dlaczego samookreślenie się jest dzisiaj tak bardzo ważne dla ewangelików, którzy "przez długi czas w historii odrzucali tę kwestię". Przewodniczący Papieskiej Rady zapytał ponadto, czy Kościołami są tylko Kościoły krajowe, czy także wolne Kościoły i wspólnoty ewangelickie. "Ponieważ trzeba znać to, co chce się uznać, warunkiem jest uznanie Kościoła ewangelickiego jako Kościół" - podkreślił szwajcarski kardynał kurialny.

Z kolei sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) - Martin Junge w swoim komentarzu wyjaśnił, że Kościoły ewangelickie rozumieją się "jako Kościoły w pełnym sensie tego słowa". Uważają się za część i za wyraz "jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła", stwierdził duchowny luterański i podkreślił, że "dlatego Kościoły ewangelickie nie są skazane na uznanie, które - aby rozumieć się jako Kościół - musiałaby im obiecać strona trzecia.

Ważne jest jednak, aby porozumienie między ewangelikami i katolikami postępowało, uważa ks. Junge. Według niego istnieją już znaczące kamienie milowe , np. międzynarodowe wyniki dialogu, na których fundamentach należy dalej pracować. Na płaszczyźnie praktycznej są to organizowane w wielu miejscach spotkania i intensywna współpraca, które przyczyniają się do wzajemnego zbliżenia. Katolicy i protestanci od dawna nie są już sobie obcy, podkreślił sekretarz generalny ŚFL. Dodał, że coraz bardziej rozumieją się oni jako Kościoły w służbie Jezusa Chrystusa. Dlatego w duchu pogłębionego współżycia "uznanie jako Kościół jest naturalną koleją rzeczy i niezbędnym krokiem".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. K. Koch chce wyjaśnienia przez luteran
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.