"Każde konto banku zostało skontrolowane"

"Każde konto banku zostało skontrolowane"
(fot. EPA/Alessandro di Meo)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

O zakończeniu pierwszej fazy reformy oraz planowanych zmianach swego funkcjonowania poinformował dzisiaj Instytut Dzieł Religijnych (IOR), zwany też potocznie bankiem watykańskim.

Każde z ponad 16 tys. kont istniejących w IOR-ze zostało sprowadzonych. Przyszłość banku musi charakteryzować maksymalna przejrzystość. Tak pierwszą fazę reformy określa Ernst von Freyberg, prezes rady nadzorczej banku watykańskiego.

"Pierwszą fazę reformy IOR-u naznaczyło kilka kluczowych elementów. Skontrolowaliśmy wszystkie konta i zamknęliśmy ponad 3 tys. z nich. Postanowiliśmy, że przyszłość banku musi charakteryzować maksymalna przejrzystość, dlatego też powinniśmy wiedzieć, kim są nasi klienci. Zatrudniliśmy najlepszych światowych specjalistów po to, by poddać dokładnej kontroli każde pojedyncze konto - podkreśla von Freyberg. - W internecie znajdują się dokładne sprawozdania z naszej pracy i każdy może sprawdzić, co bank watykański aktualnie robi. Obecnie zdecydowana większość naszych klientów to: instytucje katolickie, zakony, pracownicy Watykanu, diecezje i parafie, czyli ci, którym naprawdę pragniemy służyć. Mogę powiedzieć, że z tego, co mówiono o IOR-ze, wiele rzeczy było nieprawdziwych i nie opierało się na faktach. Przejrzystość pomoże to wyciszyć. Osobiście bardzo się cieszę, że wezwano mnie, bym mógł w tym właśnie miejscu służyć Kościołowi i Stolicy Apostolskiej i robić to w doskonałym zespole. Napawa radością fakt, że kiedy Kościół prosi o pomoc, tak wielu ludzi gotowych jest współpracować i służyć".

Watykańskie bilanse: deficyt czyli nadwyżka

DEON.PL POLECA

Ponadto jak co roku Prefektura Spraw Ekonomicznych podała informacje o ogólnym bilansie finansowym Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego za rok 2013. Ten pierwszy zamknął się deficytem w wysokości niemal 24,5 mln euro. Natomiast w drugim bilansie, czyli dotyczącym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, zanotowano nadwyżkę 33 mln z tendencją wzrostową o 10 mln euro względem roku poprzedniego.

Warto dodać, że na potrzeby Stolicy Apostolskiej 50 mln euro przekazał Instytut Dzieł Religijnych ze swoich ubiegłorocznych zysków. Dodatkowe 4 mln przekazano na szczegółowe fundusze wsparcia różnych dzieł kościelnych. Na stabilnym poziomie rzędu 22 mln euro pozostały też wpływy z ofiar ze strony Kościołów lokalnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Każde konto banku zostało skontrolowane"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.