Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce

Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce
Wierni biorący udział w 28. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę dotarli, 18 bm. do celu. Pielgrzymi będą uczestniczyć w odbywających się tutaj uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego. (fot. PAP/Jakub Kamiński)
KAI / slo

Kilkanaście tysięcy prawosławnych z całej Polski i krajów ościennych uczestniczy 19 sierpnia w święcie Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, głównym sanktuarium polskiego prawosławia.

Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy abp Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Z wiernymi modlą się również arcybiskup łódzki i poznański Szymon, arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, arcybiskup lubelsko-chełmski Abel oraz prawosławny ordynariusz wojskowy Jerzy.

Po Liturgii odbędzie się procesja z poświęceniem owoców.

Uroczystości rozpoczęły się już 18 sierpnia wieczorem. Całonocne czuwanie rozpoczęło się już o godz. 18. natomiast o godz. 23. odprawiono akatyst za zmarłych, a o godz. 1.00 w nocy Liturgię Świętą w cerkwi Przemienienia Pańskiego, zaś o 4 nad ranem w cerkwi "Wsiech Skorbiaszczych Radosti" a o godz. 6.30 - Liturgię Świętą na ołtarzu polowym.

DEON.PL POLECA

Wierni obchodzą na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego, i tradycyjnie obmywają się w źródełku, którego woda, jak wierzą prawosławni, ma uzdrawiającą moc. Po ablucji rozwieszają chusteczki na sznurach.

Jak co roku na Świętą Górę Grabarkę przybywają prawosławni pielgrzymi z Polski i krajów ościennych.

Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy. Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych.

W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.