Jutro XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim

Jutro XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim
(fot. flickr.com)
KAI / mh

Pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju", 26 stycznia obchodzony będzie XIII Dzień Islamu. Centralna uroczystość odbędzie się w Warszawie. Podczas spotkania przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Całość zakończy wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań, w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

DEON.PL POLECA




Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów -"Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju", nastąpi czytanie fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.

Po dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim na temat "Złota zasada podstawą etyczną wychowania do sprawiedliwości i pokoju", młodzież katolicka i muzułmańska z Katowic mówić będzie o wspólnym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną - "Dua"; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie "Ojcze nasz" po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Całość zakończy się agapą - wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów (w której narodziła się idea Dnia Islamu) oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Od 2007 r. przewodniczącym Komitetu jest ełcki biskup pomocniczy Romuald Kamiński.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich. Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu.

Oprócz obchodów centralnych, które maja miejsce w Warszawie, uroczystości z okazji Dnia Islamu odbywają się także w kilku innych miastach, m.in. Lublinie i Krakowie.

Tematykę obchodów wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji zakończenia miesiąca postu, ramadanu.

"Dla wierzących autentyczna sprawiedliwość, przeżywana w przyjaźni z Bogiem, pogłębia relacje ze sobą, z innymi i z całym stworzeniem" - głosi orędzie wydane na zakończenie ubiegłorocznego ramadanu. Zachęca też chrześcijan i muzułmanów by troszczyli się o prawdę i wolność "stając się w ten sposób autentycznymi heroldami sprawiedliwości i pokoju, budowniczymi kultury respektującej prawa i godność każdego obywatela".

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów przed XIII Dniem Islamu

"Tylko rzetelna wiedza służy wzajemnemu poznaniu, z którego rodzi się wzajemny szacunek - podstawa dialogu międzyreligijnego" - czytamy w oświadczeniu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Przesłanie wydano z okazji XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Będzie on obchodzony jutro pod hasłem "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".

W przesłanym KAI oświadczeniu Rada dziękuje wszystkim zaangażowanym w rozwój dialogu międzyreligijnego w naszym kraju. Zwraca uwagę, że również chrześcijanie i muzułmanie, ponoszą razem odpowiedzialność za pokój na świecie.

Publikujemy treść dokumentu:

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
na XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
26 stycznia 2013 r.

Już po raz trzynasty obchodzimy Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, który Konferencja Episkopatu Polski w 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wpisała do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju. Temat tegorocznych obchodów jest, jak zawsze, zaczerpnięty z ostatniego przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów na zakończenie ramadanu: "Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju".

To również my, chrześcijanie i muzułmanie, ponosimy razem odpowiedzialność za pokój na świecie. Do tego, by nie ustały wysiłki zmierzające do jego budowania konieczne jest właściwe wychowywanie młodych ludzi, dzięki któremu będą uświadamiać sobie, że każdy z nich ponosi odpowiedzialność za swoją postawę, działania i ich skutki, bowiem żyjemy z ludźmi, wśród ludzi i dla ludzi - a przez to i dla Boga. Warunkiem takiego wychowania jest budowanie postawy otwartości na innych oraz zdobywanie rzetelnej wiedzy o tych którzy różnią się od nas wyznaniem czy kolorem skóry, gdyż tylko taka wiedza zapobiega powstawaniu fałszywych stereotypów, którymi żywi się nienawiść. Tylko rzetelna wiedza służy wzajemnemu poznaniu, z którego rodzi się wzajemny szacunek - podstawa dialogu międzyreligijnego.

W parze z tą wiedzą powinna iść właściwa formacja religijna młodych ludzi. Dlatego o sprawiedliwości, pokoju i dialogu należy mówić nie tylko w kościołach i meczetach. Tego trzeba uczyć w rodzinach, w domach oraz w szkołach. W tym kontekście ciągle aktualne jest pytanie, które Jan Paweł II postawił w 2001 r. w Wielkim Meczecie Omajjadów w Damaszku: "Jaki sens tożsamości wpajany jest młodym chrześcijanom i młodym muzułmanom w naszych kościołach i meczetach?". Obok tego pytania nie możemy przejść obojętnie. Za Janem Pawłem II apelujemy do muzułmańskich i chrześcijańskich zwierzchników religijnych, księży, imamów i nauczycieli, aby "przedstawiali nasze dwie wielkie społeczności religijne jako wspólnoty w pełnym szacunku dialogu, a nigdy jako wspólnoty w konflikcie".

Współodpowiedzialność za pokój na świecie jest także jednym z tematów listu do chrześcijan 138 uczonych i przywódców muzułmańskich "Jednakowe słowo dla nas i dla was", od którego ogłoszenia minęło pięć lat. Wyznawcy islamu napisali w nim, wskazując podstawę działania: "Muzułmanie i chrześcijanie stanowią razem ponad połowę ludności całego świata. Bez pokoju i sprawiedliwości między tymi dwiema społecznościami religijnymi nie może być mowy o pokoju na świecie. (...) Istnieje już podstawa dla tego pokoju i zrozumienia. Jest to część najbardziej fundamentalnych zasad obu wyznań: miłość Jedynego Boga oraz miłość bliźniego."

W imieniu Rady pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w rozwój dialogu międzyreligijnego w naszym kraju, a także życzyć błogosławieństwa Bożego, inspiracji do dalszej, wspólnej pracy na rzecz wzajemnego poznawania się oraz sił w podejmowaniu prac na rzecz pokojowego współistnienia wyznawców różnych religii w Polsce i na świecie.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk - współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Musa Czachorowski - współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

***

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady: http://www.radawspolna.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro XIII Dzień Islamu w Kościele katolickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.