"Błagamy, abyście pomogli nam wydostać ją z tego piekła"

"Błagamy, abyście pomogli nam wydostać ją z tego piekła"
(fot. shutterstock.com)
Informacja prasowa / pk

Już ponad 3,5 tys. osób zginęło w tym roku podczas prób przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy. W sobotę 1 października rozpoczyna się Tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei".

Ibrahim z Mali został znaleziony martwy w nadkolach samolotu lecącego do Londynu 18 czerwca 2015 r.; Said udusił się w walizce w Melilli, kiedy 3 sierpnia 2015 r. próbował przekroczyć granicę marokańsko-hiszpańską; Garam, 11-miesięczna syryjska dziewczynka, zmarła z zimna 9 lutego 2016 r. po przebyciu w ramionach matki 100 km z Aleppo do Adany w Turcji; Abujamil i Mahida z 9-letnią Samirą i 10-letnim Jamilem oraz 27 uchodźcami syryjskimi utonęli między Turcją a Lesbos 19 marca 2016 r. To  tylko niektóre historie uchodźców, jakie wspominane będą podczas odbywających się w całej Polsce od 1 do 8 października nabożeństw "Umrzeć z nadziei".  Inicjatywa Tygodnia modlitw w intencji uchodźców - przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie, zaproponowana i przygotowana przez Wspólnotę Sant’Egidio - zyskała rekomendację Rady Komisji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

W Warszawie modlitwa "Umrzeć z nadziei" odbędzie się 1 października o godz. 20.00. Poprzedzi ją - zaplanowane na godz. 19:30 - spotkanie na Placu Zamkowym, podczas którego będzie można usłyszeć, jaki jest stosunek chrześcijan do uchodźców i w jaki konkretny sposób można im pomóc.  Głos zabiorą Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska; o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Ośrodka Migranta Fu Shenfu oraz Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio. Spotkaniu będą towarzyszyć słowa papieża Franciszka: "Marzę o Europie, która pomaga jak brat ubogiemu i tym, którzy przybywają w poszukiwaniu gościnności", wypowiedziane podczas ceremonii wręczenia nagrody Karola Wielkiego.

O godz. 20 w warszawskiej archikatedrze męczeństwa św. Jana Chrzciciela rozpocznie się modlitwa za uchodźców. Ekumenicznej liturgii przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie uczestniczyć będą również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, wśród nich dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza, ks. Doroteusz Sawicki reprezentujący Kościół Prawosławny oraz ks. Piotr Gaś z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. O swojej drodze do Polski i losie swych bliskich opowiedzą Nabiha i Anton - małżeństwo uchodźców z Homs w Syrii. - Znaliśmy wiele osób, które nie przeżyły przeprawy przez Morze Śródziemne - przyznają. - Nasza córka wraz z rodziną została w Damaszku i bardzo się o nią martwimy. Błagamy, aby Polska, która tak gościnnie przyjęła nas, pomogła nam wydostać ją z tego piekła.

DEON.PL POLECA

Tego samego dnia odbędzie się również modlitwa w Koszalinie. Liturgii w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 18.00 przewodniczył będzie bp Krzysztof Włodarczyk. Na niedzielę 2 października zaplanowane zostało natomiast nabożeństwo w Poznaniu. Modlitwie za uchodźców w archikatedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył będzie o godz. 17:00 abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Następnego dnia liturgia "Umrzeć z nadziei" odbędzie się w Krakowie. Razem z wiernymi 3 października o godz. 20.30 w kościele ojców dominikanów będzie się modlił bp Grzegorz Ryś. W Kielcach wierni na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. Dariusza Gącika, wikariusza generalnego diecezji, spotkają się 4 października o godz. 19.00 w Kościele Akademickim Jana Pawła II. Tydzień modlitwy za uchodźców zakończy nabożeństwo w Gnieźnie. Liturgii 8 października o godz. 19.30 w kościele farnym p.w. Świętej Trójcy przewodniczył będzie abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Modlitwy "Umrzeć z nadziei" odbędą się także w wielu innych miastach Polski, między innymi w: Brochowie, Chojnie, Damasławku, Gdańsku, Rudzieńcu, Sulejówku, Suwałkach, Szczecinie i Wrocławiu.

Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy "Umrzeć z nadziei" w swoim mieście/parafii proszone są o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

Współorganizatorami wydarzenia są: Caritas Polska, DEON.pl, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Kluby Tygodnika Powszechnego, Ośrodek Migranta Fu Shenfu ojców werbistów, Polska Rada Ekumeniczna, Przewodnik Katolicki, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha", Tygodnik Powszechny, Wspólnota Focolare, Więź i Znak.

Publikujemy szczegółowy harmonogram modlitw w polskich miastach:

WARSZAWA
1 października, godz. 20:00
archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8
przewodniczy kard. Kazimierz Nycz

POZNAŃ
2 października, godz. 17:00
archikatedra p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17
przewodniczy abp Stanisław Gądecki

KRAKÓW
3 października, godz. 20.30
kościół ojców dominkanów
ul. Stolarska 12
przewodniczy bp Grzegorz Ryś

GNIEZNO
8 października, godz. 19.30
kościół farny p.w. Świętej Trójcy
ul. Farna 6
przewodniczy abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

KOSZALIN
1 października, godz. 18
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP
bp Krzysztof Włodarczyk

Modlitwy odbędą się także w następujących miastach: Chojna, Wrocław, Suwałki, Brochów, Damasławek, Rudziniec, Gdańsk, Poznań-Pokrzywna, Sulejówek. Niebawem pojawią się szczegóły dotyczące daty i miejsc modlitwy w tych i innych miastach.

Tutaj znajdziesz więcej informacji:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Błagamy, abyście pomogli nam wydostać ją z tego piekła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.