Dzieje 1050 lat polskiego chrześcijaństwa w oratorium Jacka Sykulskiego

Dzieje 1050 lat polskiego chrześcijaństwa w oratorium Jacka Sykulskiego
(fot. wikimedia commons)
PAP / kw

Dzieje polskiego chrześcijaństwa - od Mieszka I, "Bogurodzicy" po "Abba Ojcze" - zostaną zawarte w oratorium stworzonym przez kompozytora Jacka Sykulskiego. Premiera utworu "Oratorium 966.pl", skomponowanego na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbędzie się w kwietniu.

"Utwór jest szczególny, ponieważ musiało być w nim zawarte wszystko to, co w tej przestrzeni 1050 lat wydarzyło się w Polsce" - podkreślił w rozmowie z PAP kompozytor. Jak dodał, praca nad utworem trwała ponad pół roku.

Kompozytor zaznaczył, że jest to najdłuższa forma muzyczna, jaką udało mi się do tej pory skomponować; utwór trwający ponad godzinę, na duży skład chóralny, solistów, zespół wokalny i dużą, rozbudowaną orkiestrę.

Sykulski podkreślił także, że w utworze znajdą się m.in. parafrazy utworów związanych z historią chrześcijaństwa w Polsce. "Słuchacze będą mogli odnaleźć wplecione w oratorium utwory czy hymny związane z polskością, jak choćby moją wariację muzyczną na temat +Bogurodzicy+, czy dawnej pieśni kościelnej +Czego chcesz od nas Panie, za twe hojne dary+. Na koniec, prawie w finale pojawi się też nawiązanie do +Abba Ojcze+, które bardzo wyraźnie nawiązuje do wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową" - wskazał kompozytor.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślał, nie jest to jego pierwsze oratorium - wcześniej skomponował m.in. Oratorium Gietrzwałdzkie czy utwór związany z 90. rocznicą powstania wielkopolskiego "Wolności dla nas idzie czas".

"Ta forma muzyczna nie jest mi obca, niemniej kompozytor, który pracuje nad takim utworem, musi starać się przede wszystkim żyć słowem, i żyć nim po to, by muzyka pozostawała w jedności z całym tekstem. To jest zawsze najbardziej wymagające zadanie w procesie twórczym" - powiedział.

Premiera "Oratorium 966.pl" odbędzie się w połowie kwietnia w Poznaniu, podczas głównych obchodów jubileuszu chrztu Polski.

Jacek Sykulski to urodzony w 1964 w Poznaniu kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jest absolwentem Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu i kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego.

Od 1996 do 2011 roku Sykulski pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z którym zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. Złoty Medal na konkursie Palestriny w Rzymie w 2000 roku. W 2002 natomiast Chór nagrał płytę "Tribute to USA", która była wyrazem solidarności z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych po atakach terrorystycznych 11 września 2001 r.

Od 2003 r. Jacek Sykulski jest dyrektorem i dyrygentem Poznańskiego Chóru Chłopięcego z którym koncertuje po całym świecie.

Jednym z najbardziej znanych utworów Sykulskiego jest skomponowany w 1991 roku hymn VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie - utwór "Abba Ojcze", do którego słowa napisał zmarły w grudniu ubiegłego roku dominikanin o. Jan Góra.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie. Dzień później, w Poznaniu, odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski i msza św. w katedrze poznańskiej. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na miejskim stadionie dla ponad 40 tys. wiernych.

Kwietniowe obchody jubileuszu poza Gnieznem i Poznaniem odbędą się także na Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzieje 1050 lat polskiego chrześcijaństwa w oratorium Jacka Sykulskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.