"Statek kosmiczny Ziemia" w Toruniu

"Statek kosmiczny Ziemia" w Toruniu
Praca Ernesto Neto (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
PAP / wab

Wystawę "Statek kosmiczny Ziemia" przygotowało toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" . Ekspozycja stawia pytania o związki współczesnych technologii ze sztuką.

Tytuł wystawy nawiązuje do nawiązuje do książki Richarda Buckminstera Fullera, amerykańskiego konstruktora, architekta, kartografa i filozofa. W wydanym w 1969 roku pod tym tytułem eseju starał się obudzić w ludziach świadomość kruchości Ziemi i jej ograniczonych zasobów.

DEON.PL POLECA




- Wspólnym motywem twórczości artystów prezentowanych w ramach wystawy jest potrzeba stworzenia nowych, uwzględniających ekologię wzorów społecznych i kulturowych, które stanowiłyby alternatywę dla tych obecnie dominujących. Wątek ten przewija się zarówno przez twórczość artystów o międzynarodowej sławie, jak Massimo Bartolini, Olafur Eliasson, Ernesto Neto czy Lucy+Jorge Orta, jak i tych należących do młodego pokolenia, których prace charakteryzuje prawdziwa innowacyjność - podkreśliła Katarzyna Drewnowska-Toczko, rzeczniczka CSW w Toruniu.

- Prezentowane prace możemy odbierać jako nowatorskie, fantastyczne formy, które mogą stać się częścią nie tak dalekiej przyszłości naszej planety – tego wspaniałego "statku kosmicznego", płynącego przez Wszechświat; statku o ograniczonych zasobach energetycznych, jak ostrzegał Buckminster Fuller już w 1969 roku. Jego wyjaśnienia dotyczące "Instrukcji obsługi Statku kosmicznego Ziemia" rozbrzmiewają dziś szczególnie alarmującym echem, przypominając nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni - dodała Drewnowska-Toczko.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa Dobrili Denegri, nowej kuratorki CSW, geografa Franco Farinelliego oraz atystki Xarene Eskandar. Jest to pierwsza publikacja z nowej serii wydawniczej CSW, opracowanej graficznie przez Grzegorza Laszuka.

W ramach wystawy prezentowany jest film dokumentalny o Richardzie Buckminster Fullerze, zrealizowany przez nagrodzonego Oskarem Roberta Snydera, a także formy filmowe Józefa Robakowskiego, poświęcone "Geodetic dome" Fullera – projektowi powstałemu na Expo '67 w Montrealu. Prezentowane są również materiały dokumentalne o zjawisku “nowych tendencji” w Zagrzebiu i ich głównym protagoniście, Vladimirze Bonacic'u – pionierze sztuki komputerowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Statek kosmiczny Ziemia" w Toruniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.