Warszawa: setki atrakcji podczas 13. edycji Nocy Muzeów

Warszawa: setki atrakcji podczas 13. edycji Nocy Muzeów
(fot. By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Opowieść o "zadziwiających technologiach" w b. Drukarni PAP, zbiórka pamiątek na rzecz Muzeum Historii Polski i fotograficzna podróż w DSH po powojennej Warszawie związana z wystawą zdjęć z papowskich zbiorów to wybrane atrakcje sobotniej stołecznej 13. Nocy Muzeów.

Tegoroczna Noc Muzeów jest już trzynastą organizowaną w Warszawie. W pierwszej wzięło udział tylko 11 muzeów, które odwiedziło 16 tys. osób, co wówczas uznano za rekord. W roku ubiegłym stołeczne instytucje - muzea, archiwa, teatry, galerie czy pracownie odwiedziło ponad 300 tys. osób.

Największym powodzeniem cieszyło się Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które zaprasza gości także w tegoroczną Noc Muzeów m.in. na spacer ścieżką tematyczną poświęconą znanym kobietom związanym z Pałacem. Będzie można skosztować potraw popularnych w ich czasach, zobaczyć co było wówczas modne i spróbować stworzyć trójwymiarowy portret królowej Marysieńki.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów wezmą udział 252 placówki, w tym rekordowa jest liczba debiutantów. Jednym z nich jest Legia Warszawa, która dla gości przygotowała m.in. możliwość przejażdżki klubowym autobusem oraz poświęconą historii zespołu wystawę w Muzeum Sportu.

DEON.PL POLECA

Po raz pierwszy będzie także możliwość zwiedzenia zamkniętego na co dzień Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich. Poza Biblioteką Wilanowską, gdzie oprócz ksiąg znajdują się oryginalne, mahoniowe meble i unikatowe mapy, będzie można zobaczyć Statuty Kazimierza Wielkiego - jeden z najstarszych zabytków polskiego prawodawstwa.

Na prawym brzegu Wisły w dawnej Drukarni PAP przy ul. Mińskiej będzie można obejrzeć drugą edycję wystawy "Zadziwiające technologie" organizowanej przez Polską Agencję Prasową. Podczas Nocy Muzeów polscy naukowcy promować będą polską naukę i rodzime wynalazki. Opowiedzą i zaprezentują jak działają drukarki 3D, drony czy łaziki. W programie m.in. pokazy, wystawy, warsztaty, atrakcje dla dzieci, a wszystko dotyczące polskiej nauki.

Podczas wydarzenia zorganizowana zostanie także zbiórka pieniędzy na pomoc dla dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza, który kilka miesięcy temu miał wypadek, zapadł w śpiączkę, a obecnie wymaga intensywnej i kosztownej rehabilitacji.

Szansę na podzielenie się przechowywanymi na dnie szuflad historycznymi pamiątkami daje gościom imprezy Muzeum Historii Polski. "Każdy z nas ma w szufladzie czy na strychu rzeczy, do których nie zagląda i często nie są mu potrzebne, a z punktu widzenia historyka czy muzealnika mogą okazać się cenne. To mogą być bardzo różne przedmioty - album zdjęć przedwojennych, opaska powstańcza czy przedmiot życia codziennego - stare radio, a może plakat Solidarności" - zachęca dyrektor placówki Robert Kostro. Przedmioty będzie można przynosić do Kordegardy.

W znajdującym się nieopodal Galerii Domu Spotkań z Historią przygotowano "Nocne ćwiczenia z patrzenia". Poprowadzą je m.in. fotoreporter Wojciech Grzędziński, pisarka Sylwia Chutnik, varsavianista Zygmunt Walkowski, fotografka Anna Beata Bohdziewicz i kuratorka Ewa Meissner.

Zabiorą oni gości w fotograficzną podróż po powojennej, podnoszącej się z ruin Warszawie i po tętniącej życiem współczesnej stolicy. Opowiedzą m.in. o kulturze i modzie oraz nauczą jak czytać zdjęcia. "Fotograficzna podróż" nawiązuje do prezentowanej w Domu Spotkań z Historią wystawy "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" ukazującej blisko 240 unikatowych zdjęć powojennej stolicy ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.

Zamek Królewski Noc Muzeów zainauguruje startem balonu z Ogrodu Dolnego. Wśród innych atrakcji znajdą się m.in. koncerty jazzowe oraz premierowa prezentacja gry "Odbudowa Warszawy 1945-1980". Jej uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę pracownika Biura Odbudowy Stolicy, a misją będzie realizowanie norm i zadań mających pomóc w racjonalnej rekonstrukcji zniszczonego miasta.

Na Dziedzińcu Lorentza przed Muzeum Narodowym zostanie wyświetlony film w ramach tegorocznej edycji "Muzeum Utraconego". Będzie to zawarta w trzech aktach historia utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy Jana Matejki. "Muzeum Utracone" ma na celu prezentację dóbr kultury zaginionych, zagrabionych w wyniku II wojny, kiedy w bezprecedensowy sposób rekwirowano, rabowano i niszczono zbiory prywatne, państwowe i kościelne.

Amatorzy kolei w Stacji Muzeum (dawnym Muzeum Kolejnictwa) będą mogli obejrzeć dwa szynobusy spalinowe w tym m.in. kabinę maszynisty i porozmawiać z obsługą pociągu o codziennej pracy na kolei. IPN w Noc Muzeów otwiera zaś dla gości swoje magazyny archiwalne, a w Centrum Edukacyjnym organizuje Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych.

Podczas Nocy Muzeów w części stołecznych placówek muzealnych należących do Sekcji Branżowej Pracowników Muzeów NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze zostanie przeprowadzona akcja informacyjna prezentująca aktualną sytuację muzeów i muzealników.

Dla gości imprezy przygotowano również specjalną komunikację. Na kilku liniach specjalnych będą kursować m.in. zabytkowe autobusy, w tym popularne "ogórki". Ratusz uruchomi także na pl. Defilad punkt informacyjny, gdzie będą dostępne broszury z programem imprezy oraz mapki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawa: setki atrakcji podczas 13. edycji Nocy Muzeów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.