Konferencja - Polska 1944

Konferencja - Polska 1944
Dawid Golik (IPN Kraków)

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie wspólnie z Instytutem Politologii Akademii Ignatianum organizują konferencję międzynarodową "Polska 1944. Perspektywa sojuszników i wrogów".  Konferencja odbędzie się 17 października 2014 r. w Auli Wielkiej Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26.Ponad połowa spośród jedenastu zaproszonych prelegentów reprezentuje zagraniczne ośrodki naukowe, w tym m.in. Uniwersytet Harvarda czy Uniwersytet Alberta Ludwika we Freiburgu.

II wojna światowa wkroczyła w 1944 r. w decydującą fazę. Dla wielu jasnym było, że nic już nie zatrzyma rozpędzonej Armii Czerwonej, a wojska niemieckie będą mogły co najwyżej opóźniać jej pochód na Berlin. Także alianci zachodni przejęli wreszcie inicjatywę, zajmując niemal całe Włochy, a następnie otwierając na plażach Normandii drugi front w Europie.

DEON.PL POLECA




W obliczu nieuchronnej, jak się wydawało, klęski Niemiec budziły się w narodach nadzieje na odzyskanie lub wywalczenie niepodległości i suwerenności, kreślono też w zaciszach gabinetów nowe mapy powojennej Europy. Na nowo powracały zapomniane już spory graniczne, odwracały się zawarte pod presją III Rzeszy sojusze. Każdy chciał w dniu zakończenia wojny znaleźć się w obozie zwycięzców - zwłaszcza, że wielu pamiętało jak potraktowano Państwa Centralne po 1918 r. W 1944 r. rozwinął się także na niespotykaną skalę ruch oporu, trwały walki partyzanckie, wybuchały przeciw Niemcom powstania - jedne inspirowane przez Związek Sowiecki, inne politycznie przeciw niemu wymierzone.

Na tej skomplikowanej mapie okupowanej Europy szczególne miejsce zajmowała Polska - pierwsza ofiara Hitlera, państwo i naród, którego nieugięta postawa nie pozwoliła Niemcom na bezkarne anektowanie kolejnych europejskich krajów. Także w dziejach Polski i Polaków rok 1944 stanowił datę wyjątkową - oznaczał zarówno radość z kończącej się okupacji niemieckiej, jak i obawy o przyszłość powojennej Rzeczpospolitej.

Co istotne wagę i rolę Polski rozumiały także inne państwa zaangażowane w wojnę. Wszystkie niemal miały pewną wizję powojennej Polski lub też snuły określone plany związane z Polakami i ich terytorium. Nie tracąc z pola widzenia perspektywy samych Polaków oraz dramatycznych wydarzeń związanych z Akcją "Burza" i Powstaniem Warszawskim, warto zastanowić się jak Polska postrzegana była w 1944 r. przez najważniejsze państwa sojusznicze, okupantów oraz kraje i narody z nią sąsiadujące.

Konferencja - Polska 1944 - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja - Polska 1944
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.