Warsztaty relaksacyjno-medytacyjne

Data rozpoczęcia: 23 lutego 2017 godz. 17:00
Data zakończenia: 26 lutego 2017 godz. 14:00
Miejscowość: Kraków, Tyniec
Organizator: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kontakt:
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com
Udział: Płatny
Koszt udziału: 500 zł
Zarys tematu

Jakie metody stosujemy w czasie warsztatów relaksacyjnych?

Stan relaksacji osiągany jest w oparciu o procesy psychoneurofizjologiczne ze szczególnym uwzględnieniem hamowania obocznego oraz uczenia się, w tym warunkowania reakcji relaksacyjnych na bodźce językowe. Uczestnicy osiągają i uczą się relaksacji poprzez aktywny trening, całkowicie na poziomie świadomym i dobrowolnym.

Jakich metod nie używamy?

W metodologii warsztatów nie wykorzystujemy żadnych elementów sugestii, autosugestii czy hipnozy. W metodologii pracy nie są również wykorzystywane żadne metody wschodnich szkół medytacji. Niezwykle ważną rzeczą jest fakt, że proponowane metody neurorelaksacji wykluczają stosowanie jakichkolwiek czynników zewnętrznych stymulujących procesy relaksacyjne. Nie stosujemy urządzeń wspomagających obniżanie uśrednionego potencjału korowego w kierunku fal alfa lub theta, jak również technologii feedback, muzykoterapii, aromaterapii, światłoterapii itp.

Przede wszystkim: praktyka, podstawa naukowa, indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Jednym z istotnych założeń metodycznych jest ukierunkowanie zajęć na praktyczny aspekt. Program warsztatów nie przewiduje wykładów, rozbudowanych form interaktywnej pracy grupowej, psychoterapii. Oczywiście, na życzenie zainteresowanych prowadzący wyjaśniają i udzielają szczegółowych informacji dotyczących teoretycznych podstaw stosowanych metod. Skuteczność warsztatów opiera się na indywidualnym podejściu do każdego uczestnika, który – mimo iż w grupie – pracuje pod kierunkiem terapeuty samodzielnie i aktywnie. Dlatego uczestnicy pracują w małych grupach, nie przekraczających 12 osób. Każdy uczestnik ma również możliwość umówienia się z każdym z prowadzących na indywidualne sesje, trening, rozmowę – w zależności od osobistych potrzeb. Większość spośród setek uczestników, którzy skorzystali z proponowanego na warsztatach programu terapii neurorelaksacyjnej, podkreśla jej wyjątkową skuteczność oraz prostotę.

Jak uczestnik powinien przygotować się do uczestnictwa w warsztatach?

Uczestnicy proszeni są o swobodny strój, najlepiej sportowy (luźne spodnie, ciepłe skarpety, ciepła bluza lub sweter). U pań niewskazane są spódnice lub sukienki. W celu monitorowania efektów terapeutycznych zajęć relaksacyjnych uczestnicy proszeni są o wzięcie ze sobą aparatów do mierzenia ciśnienia. Dotyczy to głównie osób z problemami związanymi z układem krążenia.

Prowadzący: Andrzej Strużyk, O. Stanisław Kyc OSB